6 Adımda Tavan Nasıl Boyanır? Tavan Boyama

6 Adımda Tavan Nasıl Boyanır? Tavan Boyama

6 Adımda tavan nasıl boyanır Tavanların nasıl boyanması gerektiği sorusu hepimizin sık sık karşılaştığı ve cevabını merak ettiğimiz sorulardan biridir. Özellikle tavanların yüksek olması nedeni ile tavanlar nasıl boyanır sorusunun ön plana çıkarmaktadır. Bu içeriğimizde 6 adımda tavanların nasıl boyanması gerektiğini anlatacağız.

Tavan boyama uygulaması duvar boyamaya göre biraz daha zorlayıcı olabilir. Ancak bu işin tekniğini bilenler için bu uygulama çok kolaydır. Tavan evimizin veya ofisimizin genel ambiyansı, görünümü ve genel aydınlatması acısından oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Tavan boyası boya badana uygulamalarının en önemli parçalarından biridir.

Renkli duvar boyaları ve süslemeleri göze ilk etapta çarpsa da aslında tavan boyaları evinizin karakterini ve rahatlığını belirlemektedir. Tavan boyama işlemleri duvar boyama işlerine göre biraz daha zordur. Ancak ihtiyatlı bir bakım ve de ihtiyatlı bir dokunuş yapılırsa projeyi sizin için iyi bir değer haline getirir. Bu yazımızın devamında tavan boya nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabileceksiniz.

tavan-boyama

tavan-boyama

 

1.ADIM

6 Adımda tavan nasıl boyanır Birinci adım boya markası seçmek ve bir malzeme listesi oluşturmakla işe başlanmalıdır. Yapılacak boya kaliteli olması hem kullanma kolaylığı sağlayacak hem de yapılan boya uygulaması sağlam ve kullanım ömrü uzun vadeli olacaktır. Bu sebepten kesinlikle kaliteli ve güvenilir boya firmalarını tercih etmenizi öneririz. Altta önerdiğimiz boya markalarının bir listesini bulacaksınız bu listedeki boya markalarını gönül rahatlığı ve güvenle alıp kullanabilirsiniz.

En İyi Boya Marka Listesi

 • Marshall Boya
 • Dyo Boya
 • Filli Boya
 • Polisan Boya

 

 • Tavan Boyası
 • Kestirme Fırçası 3 Numara
 • Boya Rulosu Saten Rulo
 • Boya ızgarası
 • Alçı
 • Zımpara
 • Yer için kalın naylon
 • maskeleme bant
 • Spatula

2.ADIM

6 Adımda tavan nasıl boyanır İkinci adımdayız ilk olarak boya yapılacak alanı uygulamaya hazırlamakla işe başlanmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için eşyalar ortaya alınmalı ve üzerleri naylon branda ile kapatılmalıdır. Kenarları maskeleme bandı ile sabitlenmelidir brandanın. Sonra bir sonra ki işleme başlanıla bilinir.

Boya uygulaması yapılacak tavanda kabarma ve çatlak yerler varsa raspa ve spatula yardımı ile kazınmalı ve tozu alınmalıdır. Sonra alçı veya hazır macun kullanılarak kazınan bölümlere yoklama tamiri yapılmalıdır. Çukurların tamamıyla dolması için alçı uygulaması 2-3 kat yapılarak istenilen düzlük sağlanmalıdır.

Macun uygulaması yapıldıktan ve kuruma sürecini tamamladıktan sonra zımpara yapılmalıdır. Zımpara yapmak için önce tavan yüzeyine uygun bir zımpara çeşidi seçilmeli. Sonra yüzeyde dairesel hareketler yapılarak zımpara uygulanmalıdır. Zımpara tavan yüzeyindeki çizikler ve pürüzler giderilene kadar yapılmalıdır. 

 

3.ADIM

6 Adımda tavan nasıl boyanır Şimdi üçüncü adımdayız. 3 adımda boya nasıl inceltilir ve nasıl ayarlanır boya hazırlama. Öncelikle satın alınan boyanın ambalaj etiketinde yazan inceltme oranları okunmalı. Daha sonra boyanacak tavana yetecek kadar boya boş ve temiz bir kaba ılınmalıdır. Ve boya firmasının belirtmiş olduğu oranda inceltici eklenerek bu karışım homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır.

 

Tavan Boyama

4.ADIM

Dördüncü adımda rulo ve kestirme fırçası nasıl kullanılmalıdır onu öğreneceğiz. Nalburdan satın alınan rulo ve fırça kullanılmadan önce su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Tavan boyama işlemini amatör bir kişi yapacaksa boya kovasının iç kısmına boya ızgarası takmasında fayda vardır. Ruloya boya yüklemek için boya ızgarasının üzerinde ruloyu hareket ettirmeniz yeterli olacaktır.

Ruloya fazla boya yüklendiği taktirde kovanın içine ruloyu hafifçe silkeleyerek fazla boyayı kovaya geri bırakılmalıdır. Fırçayı kovanın içine tam daldırmadan sadece kıllarının %50 boyanın içine daldırılarak fırçaya boya yüklenmelidir. Fırçaya alınan fazla boya damlamaması için boya fırçasını kovanın iç kenarına dokundurarak fazla boya geri bırakılmalıdır.

 

Tavan Nasıl Boyanır?

5.ADIM

6 Adımda tavan nasıl boyanır Beşinci adımda ise tavana boya sürmeği ve hangi uygulamanın önce sonra yapılacağını öğreneceğiz. Tavan boyama işlemine önce kestirme yaparak başlanmalıdır. Kestirme uygulaması rulodan sonra yapıldığı takdirde tavan yüzeyinde fırça izleri kalacaktır. Bu nedenden dolayı önce fırça ile tavan köşeleri ve avize etrafı boyanmalıdır.

Birinci kat kestirme yaptıktan sonra rulo geri kalan geniş alan boyanmalıdır. Tavan boyamanın püf noktası boyayı yüzeye doğru oranda ve eşit yayılmasını sağlamaktır. Bunun için ruloya boya aldıktan sonra tavanın bir köşesinden başlayarak bir metre mesafe ile önce boyayı tavana W veya V şekli çizerek yayılmalı ve sonra sıralı bir şekilde tarama yapılarak boya yüzeye eşit dağıtılmalıdır.

 

6 Adımda Tavan Nasıl Boyanır?

6.ADIM

6 Adımda tavan nasıl boyanır makalemizin son adımına geldik. İlk kat boya sürüldükten sonra kuruması için 3-4 saat beklenmelidir. Sonra birinci katta olduğu gibi yine aynı şekilde ikinci kat tavan boya uygulaması yapılmalıdır. 2 kat tavana boya uygulandıktan sonra eğer tavanda hala kapanmamış ve lekeli yerler varsa 3-4 kat boya uygulaması da yapılabilir.

Tavan boyama işlemlerinden çok iyi sonuçlar almak istiyorsanız kesinlikle kaliteli boya kullanmalısınız. Ayrıca daha mükemmel bir tavan yüzeyi için tavan boyası yerine Plastik boya kullanabilirsiniz. Plastik boyalar tavan boyalarına göre daha dayanıklı ve kullanışlıdır. Tavan boyasından onu ayıran en iyi özelliği yüzeyde rulo ve fırça izi bırakmamasıdır. Tavan boyasına nazaran daha çok kalitelidir ve duvar yüzeyine de uygulanabilir özellikte bir boya türüdür Plastik boya.

 

 1. Yeşil Dekor Profesyonel Boya Badana Uygulama Hizmeti
 2. 0532 574 86 01>> yesildekor.com

 

Ezber Bozan, Kesinlikle Okuması Gereken En İyi Yazılar Ve Yazarları

 1. Boya Badana Ustası Profesyonel Dekorasyon Hizmeti
 2. Pamuk Duvar Kaplama Dekorda SON Moda
 3. Boş Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır
 4. Gri Duvar Kağıdı Dekorasyonu Nasıl Yapılır
 5. Desenli Duvar Boyası Desenli Duvar Boyası Nasıl Yapılır
 6. En İyi Kapı Boyası Marshall Panel Kapı Boyası
 7. Isonem ms 82  ile Nem ve Rutubete SON!

Cevap bırakın

error: Content is protected !!