Masa Nasıl Boyanır Ahşap Masa Boyama Teknikleri

Masa Nasıl Boyanır  Ahşap Masa Boyama Teknikleri

Masa nasıl boyanır ham veya işlenmiş ahşap masalarınızı dilediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Çok pratik ve çok kısa bir süre içerisinde yepyeni modern ve dekoratif bir görünüm kazandırabilirsiniz masanıza. Bu yazımızda size yararlı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız umarız size faydalı bir yazı olur. Uygulamaya geçmeden önce uygulamada ihtiyacınız olacak malzemeleri listeleyin, biz sizin için listeledik.

Masa Nasıl Boyanır

Masa Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

 • Ahşap Boyası
 • Zımpara Takozu
 • Kalın ve İnce Zımpara Kağıdı
 • Boya Fırçası
 • Parmak Rulo
 • Astar Boya
 • Vernik

Ham Masalar İçin Boyama

 1. Masayı önce kalın zımpara ile zımparalayın sonra ise ince zımpara ile zımparalayın ve yüzeyini pürüzsüz bir hale getirin.
 2. Masanın üzerindeki tozları toz fırçası ile temizleyin ve hafif nemli bir bezle kalan ince tozlarıda alın.
 3. Masanın yüzeyindeki hasarlı kısımları ahşap macunu ile doldurun.
 4. Çektiğiniz macunlar kuruduktan sonra tamir yaptığınız yerleri zımparalayarak pürüzsüz bir hale getirin.
 5. Boya uygulamadan önce bir kat astar boya sürün ve kurumaya bırakın.
 6. Astar boya kuruduktan sonra boyanın masa yüzeyine daha iyi yapışması ve tutunması için ince bir zımparayla hafifçe zımparalayın ve nemli bezle tozunu alın.  Masa Nasıl Boyanır
 7. Not: Astar uygulaması yerine astar ve boyanın bir arada olduğu boyaları kullanarak bu işlemi atlayabilirsiniz.
 8. Dilediğiniz renkte ahşap boyasını ayarlayarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Boya ayarlamayı bilmiyorsanız ürünün üzerinde yazan talimatlara göre hazırlayabilirsiniz. Küçük ve dar bölümler için sprey formundaki boyaları da tercih edebilirsiniz.
 9. Katlar arasında uygulamaya ara verin bekleme süreleri için üreticinin tavsiye ettiği adımları takip edin.
 10. Eğer masanın yüzeyi çok büyük değilse uygulamayı fırça ile yapabilirsiniz. Ama masanız büyükse ve fırça izlerini görmek istemiyorsanız uygulamayı parmak rulo ile yapabilirsiniz. Ya da boya tabancası kullanın ahşap boyamak için kullanabileceğiniz etkili ve pratik çözümlerden birdir.
 11. Son kat boya uygulamasından sonra boya kuruduktan sonra bir ya da iki kat olarak vernik atıp, uygulamayı tamamlayın.

Masa Nasıl Boyanır

Cilalı Masa Nasıl Boyanır
 1. İlk önce ince bir zımpara kullanarak masadaki eski cila tabakasını zımparalayın. Zımpara uygulamasını yüzeye fazla baskı yapmadan ve ağacın lifleri yönünde hareket ederek yapın.
 2. Ahşap boyasını uygun ölçülerde ayarlayın, ayarlamayı bilmiyorsanız boyanın üzerinde yazan talimatlara göre hazırlayın.
 3. Boya uygulamasını boya fırçası ve parmak rulo yardımı ile uygulayın. Tüm boya uygulamalarında olduğu gibi yine katlar arasındaki bekleme süreleri için üreticinin tavsiye ettiği adımları takip edin. Sürdüğünüz boya kuruduktan sonra 1 ya da 2 kat vernik sürüp ve uygulamayı tamamlayın.

Masa Nasıl Boyanır

Boyalı Masa Nasıl Boyanır
 1. Uygulamaya kalın bir zımpara ile masa yüzeyini zımparalayın ve yüzeydeki yıpranmış boyayı temizleyin. Zımpara yaparken ağaç liflerine temas etmemeye dikkat edin ve zımparanın çok derine inmemesine özen gösterin.
 2. Masanın hasarlı olan bölgelerine macun yapın. Daha sonra ince bir zımpara ile tüm yüzeyi zımparalayın ve yüzeyi pürüzsüz hale getirin.
 3. Zımpara tozlarını masanın yüzeyinden temizleyin.
 4. Boya uygulamasına başlayabilirsiniz istediğiniz renkte ahşap boyası ile masayı boyayabilirsiniz. Boyama işleminde boya fırçası ve parmak rulo yardımıyla boyayı uygulayın.
 5. Boya uygulamasını 2 kat olarak yapın ve katlar arası 4-5 saat ara verin, bekleme süresi için üreticinin tavsiye ettiği bekleme süresini de dikkate alabilirsiniz.
 6. Son kat boya kuruduktan sonra bir ya da iki kat olarak vernik atıp uygulamayı tamamlayın. İyi Şanslar

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

 

Cevap bırakın