İç Cephe Boyası Nasıl Yapılır, İç Cephe Boya Uygulaması

İç Cephe Boyası Nasıl Yapılır, İç Cephe Boya Uygulaması

İç cephe boyası nasıl yapılır boya ustasında iç cephe boya uygulaması teknikleri. Ülkemizde özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde her yıl bahar temizliği ve badana boya sıklıkla yapılan bir işlemdir. Evlerin badana boya işlemleri oldukça dikkat ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Evimizin boya rengi bizim zevkimizi dışarı yansıtır ve genel olarak atmosferini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Evlerin dekorasyonunda tercih edilen renk tonu kadar uygulama şeklide aslında büyük önem taşıyor. Çünkü tercih ettiğimiz renk tonu ne kadar muazzam olursa olsun pürüzsüz ve kusursuz bir şekilde uygulanmadığı takdirde sonuç olarak ortaya istenmeyen kötü gürünümler çıkabilir.

Ev boyaması nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir. Merak ediyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin. Badana işlemlerini genelde boyacı ustası olarak tabir edilen kişiler yaparlar. Ancak bu makalemiz’den öğreneceğiniz faydalı ve pratik bilgilerle sizde artık İç cephe boyası nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Boyama işlemlerine başlamadan önce bir takım ön hazırlık yapılmalıdır. Öncelikle alandaki eşyaları toplamalısınız ve duvar diplerinden eşyaları uzaklaştırmalısınız. Boya sıçramalarından korumak için üzerlerini ince naylon branda ile örtmelisiniz. Boyama yapmak için bir malzeme listesi hazırlamalısınız. Hazırladığınız malzeme listesini eksiksiz bir şekilde tedarik etmelisiniz. Daha sonra alanı uygulamaya uygun hale getirdikten sonra badana işlemlerine başlamalısınız.

İç Cephe Boya Uygulaması

İç cephe boyası nasıl yapılır Badana boya işlemlerine tavan ve duvar yüzeylerindeki kabarmış ve çatlak yerleri spatula ile kazımakla başlamalısınız. Ardından tün yüzeyin tozunu alıp bu hasarlı yerlere alçı doldurmalısınız. Alçı tamirlerini 2-3 kat tekrarlamalısınız ve kurumaya bırakmalısınız. Tamir yerleri kuruduktan sonra 120 veya 180 nolu zımpara ile tüm yüzeyi zımpara yapmalısınız. Zımpara işlemini yüzeyde bir daire şekli çizerek yapmalı ve yüzey pürüzsüz bir hale gelinceye kadar devam etmelisiniz. Zımpara uygulaması tamamlandıktan sonra tüm yüzeyin tozunu iyice alıp ardından yüzeye astar uygulamalısınız. Astar boyasını öncelikle doğru oranda incelttikten sonra tek kat olarak yüzeye rulo ve fırça ile sürmelisiniz. Astar boya kuruduktan sonra artık boya uygulamasına başlayabilirsiniz.

İç Cephe Boyası Nasıl Yapılır

Öncelikle boyanın ihtiyaç kadarı temiz ve boş bir kovaya alınır. Daha sonra doğru oranda inceltici katılır ve boya homojen bir hale gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırma işlemini temiz bir tahta çubukla yapabilirsiniz. Boyayı hazırladıktan sonra öncelikle birazını küçük bir kaba alarak ilk ince kestirme yaparak badanaya başlamalısınız. Tavan dipleri kapı kenarı pencere kenarı kalorifer kenarları ve süpürgelik üstlerini ilk kat kestirme yaptıktan sonra geniş alanları rulo ile yapmalısınız.

Boyayı yüzeye eşit oranda dağılmalı ve boyama esnasında atlama yapmamaya özen göstermelisiniz. İlk kat boyama işlemi bittikten sonra 5-6 saat uygulamaya ara verip kurumasını beklemelisiniz. Boyanın iz yapmaması için ruloyu dikey olarak kullanmalısınız ve rulo izlerinin yok olması için boyayı güzel taramalısınız. Son kat boyaları genelde iki kat olarak uygulanır fakat boyanız kapatmamışsa 3-4 kat boyayı da sürebilirsiniz. Güzel sonuçlar almak için kaliteli boya markalarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızda size İç cephe boyası nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız faydalı bir makale olmuştur.

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

 

Cevap bırakın