Boya Kıvamı Nasıl Ayarlanır, Boya Uygulama Teknikleri

Boya Kıvamı Nasıl Ayarlanır,  Boya Ayarlamanın Püf Noktaları

Boya kıvamı nasıl ayarlanır – boyaları ayarlamanın püf noktaları nelerdir. Tavan, duvar, ve kapı boyaları nasıl inceltilir ve boyaya ne kadar su ve tiner katılır. Bu soruların tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Evinizin tavanlarını ya da duvarlarını veya sadece kapılarını boyamaya karar verdiniz. Ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz boya ayarlama ile ilgili fazla bilginiz de yoksa eğer bu makalemiz tam size göre. Boya ayarlama ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bu içerikte bulabilirsiniz. Boya kıvamı nasıl ayarlanır geçmeden önce adım adım bir oda nasıl boyanır ve izlenmesi gereken yollar ve atılması gereken tüm adımlara bi bakalım. Öncelikle boya badana işini ilk defa yapacaksanız bu adımları iyi takip etmelisiniz.

Boya kıvamı nasıl ayarlanır – İlk olarak yapmanız gerekenler kullanacağınız boya türüne karar vermelisiniz. Örneğin yağlı boya, plastik boya, veya silikonlu boya bu 3 boyadan birini seçmelisiniz. Yeşil Dekor olarak bizim önerimiz silikonlu boyadır. Sebebi silinebilir ve sağlıklı bir boya olmasıdır. Tabii boya türünü seçtikten sonra bir de markasını seçmelisiniz. Boya markası neden önemli. Çünkü ülkemizde onlarca hatta yüzlerce boya üreten firma var ama bu firmalar arasında kaliteli boya üreten firma sayısı 10 geçmez. Duvarlarınızda kaliteli boya kullanmazsanız fazla verim alamazsınız bu yüzden kaliteli boya markalarını tercih etmelisiniz. Boya türüne ve markasına karar verdikten sonra renk tonuna karar vermelisiniz. Renk seçimi yaparken odanızın mobilya ve perdelerinin rengine uyumlu bir renk tonu tercih etmelisiniz.

Boya Ayarlamanın Püf Noktaları

Boya kıvamı nasıl ayarlanır – Uygulamada kullanacağınız malzemeleri tedarik ettikten sonra. İşe odayı boyaya uygun hale getirmekle başlamalısınız. Bunu odadaki tüm eşyaları orta bölüme toplayarak ve üzerlerini naylon branda ile kapatarak yapmalısınız. Zemini ise kalın naylon branda ile kapatıp uçlarını ise süpürgeliklere maskeleme bandı la yapıştırmalısınız. Toplama ve kapama işleri bittikten sonra işlemlere tavan ve duvar yüzeyindeki hasarlı bölgeleri spatula yardımı ile kazımakla başlamalısınız. Kazıma işleri bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu alın ve tamir yerlerini alçı ile doldurun. Hasarlı bölgelerin sağlam yerler ile eşit olması için 2-3 kat alçı çekin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra zımpara yapın ve tek kat astar uygulayın. Astar işlemi bittikten sonra artık boya uygulamasına başlayabilirsiniz.

Boya Kıvamı Nasıl Ayarlanır

Boya nasıl inceltilir öncelikle şunu bilmelisiniz tüm boya markalarının inceltme oranları farklıdır. İnceltme oranları boyaların türüne göre de değişmektedir. Örneğin tavan boyalarına % 15-25 ile su katılırken duvar boyalarına ise % 10-15 arası su veya tiner katılıyor. Peki biz boya kıvamını nasıl yararlayacağız, Öncelikle kullanacağınız boyanın kovasının üzerinde yazan inceltme oranlarına bakmalısınız. Boyayı firmanın belirlediği oranlarda inceltmelisiniz.

Boyaya ne kadar inceltici katılacağını öğrendikten sonra. Temiz bir kovaya ihtiyacınız kadar boya dökün ve % olarak inceltici ekleyin. Boya homojen bir hale gelinceye kadar bir tahta parçası ile karıştırın. Boyanın kıvamını öğrenmek için duvara biraz uygulayın. Boyayı eğer sürmekte zorlanıyorsanız biraz inceltici daha katın. Ya da boyanız çok ince ise ve rulo fırçadan damlıyorsa boyaya inceltilmemiş boya ekleyin. Boyanın iz yapmaması için yüzeye iki kat uygulayın ve atlama yapmadan iyice tarama yaparak uygulayın. Bu yazımız da boya kıvamı nasıl ayarlanır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Görüş ve sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

yesildekor.com

Boya Badana & Dekorasyon Hizmeti

Boya Badana – Sedef Boya  – Dekoratif Boya – İtalyan Boya – Pamuk Sıva – Beton Sıva – Dekoratif Sıva – Cam Sıva  – Canlı Sıva – Fonksiyonel Boya – Duvar Kağıdı – Ses Yalıtımı – Yangın Yalıtımı – Su Yalıtımı – İç Dış Mantolama – Çatı – Elektrik – Tesisat – Parke Uygulama Hizmeti Vermekteyiz.  0532 574 86 01

 

Cevap bırakın