Yağlı Boya Kokusu Nasıl Gider, Evdeki Boya Kokusu Nasıl Gider

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Gider, Evdeki Boya Kokusu Nasıl Gider

Yağlı boya kokusu nasıl gider, Sentetik bazlı saten boyalar yüksek siline bilme özelliği sayesinde, ve ayrıca yüksek dayanıklı olması ve sağlam olması nedeni ile eskiden çokça tercih edilen boyaydı yağlı boyalar. Saten boyalar bu özellikleri nedeni ile çok kişi tarafından kullanılan boyalardan biridir. Özellikle kalabalık mekanlarda Okul, Hastane, Restoran gibi iş yerlerinde daha fazla tercih edilirler.

Saten boyalı yüzeyler çok kolay ve pratik temizlenir ve kolay kolay da leke tutmaz. Yağlı boyalı yüzeylere uzun yıllar bakım gerekmez. Saten boya uygulandığı yüzeyin gözeneklerini kapatarak yüzeyin hava almasını engeller. Hava geçiş genliğinin az olduğu bir boya türüdür satan yağlı boyalar.

Sentetik boya grupları tiner kullanılarak inceltilir. Bu nedenden dolayı özellikle kapalı alanlarda yapıldığı zaman oldukça çok rahatsız edici sinir bozucu bir kokuya sahiptir yağlı boya. Saten boya kokusunun rahatsız edici etkisinin yanında insan sağlığı açısında zararları olabilir. Bu sebepten saten boya uygulaması yapıldıktan sonra ortamda kalan kokunun giderilmesi gerekir.

 

 

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Çıkar?

Yağlı boya kokusu nasıl gider, Yağlı boya uygulamasından hemen sonra kokusunun odadan çıkması için öncelikle havalandırma çok iyi şekilde yapılmalıdır. Bunun için boya uygulaması biter bitmez evdeki tüm kapı ve pencerelerin açılması gerekmektedir. Bu şekilde boya kokusundan kurtulmak için alanda sürekli bir hava akımı, yani cereyan olması sağlanmalıdır.

Evi havalandırarak hava akımı etkisi sayesinde yağlı boyanın içindeki tiner ve koku yapan maddeler daha hızlı buharlaşarak odadaki koku etkisini yitirecektir. Evinizi iyi bir şekilde havalandırırsanız çok kısa bir sürede yağlı boya kokusundan kurtulabilirsiniz. Aksi halde boya kokusu 1-2 hafta evinizden çıkmaz.

Evinizi havalandırdınız fakat boya kokusu yine sizi rahatsız edici seviyede kaldı. O zaman doğal yöntemler kullanarak yağlı boya kokusundan kurtulmayı denemelisiniz. Öncelikle geniş bir kaban içerisine su doldurun ve su dulu kabın içine bir yemek kaşığı kadar saf amonyak ekleyin. Hazırladığını amonyaklı su 24 saat yağlı boya uygulanmış odanın içinde bekletin. Bir gün sonra boya kokusu yine tamamen çıkmamışsa bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın. Amonyaklı su uygulamasını yaparken ortamdaki havalandırma, hava akımı olmayacak şekilde yapmalısınız.

 

 

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Geçer

 Yağlı boya kokusu nasıl gider, Kokuyu yok etmek için başka bir yöntem ise kuru sağan uygulama tekniğidir. Kuru soğan uygulaması için öncelikle 4-5 adet orta veya büyük boy kuru soğanı ortasından keserek geniş bir tencereye koyun. Daha sonra kabı su ile doldurun hazırladığınız bu karışımı gece boyu yağlı boya kokusu olan odada bekletin.

Bu uygulamayı yaparken odada cereyan olmamasına dikkat edin. Kuru sağan yöntemini ortamdaki boya kokusu yok olana kadar tekrarlayabilirsiniz. Fakat her gün karışımın yenisini hazırlamanız da fayda vardır. Uygulamayı yaptıktan sonra evin kapı ve camlarını açarak iyice havalandırın.

 

Evdeki Yağlı Boya Kokusu Nasıl Gider

Başka bir yöntem ise bazı reçel türlerini yaparken de kullanılan kireç kaymağı, yöntemidir. Kireç kaymağı yağlı boya kokusunu gidermede de çok etkili bir maddedir. Sistematik ismi kalsiyum hipoklorit olan madde piyasada hazır olarak da satıldığı gibi, kendiniz de evinizde sönmemiş kireç ve su kullanılarak da hazırlanabilirsiniz.

Kendi imkanlarınızla evde kireç kaymağı hazırlamak için önce bir kabın içerisine 5-6 ölçek su koyun ve sonra 1 ölçek sönmemiş kireç ekleyin bu karışımı homojen bir hale gelinceye kadar karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra bir süre dinlenmeye bırakın. Karışım 7-8 saat dinlendirilir bu karışımın dibindeki çökmüş kısım hariç, üstte kalan berrak su kireç kaymağı olarak adlandırılır.

Artık kireç kaymağı hazır şimdi dikkatli bir şekilde, dipteki çökelti karışımı almadan üsteki kireç kaymağını almalısınız. Daha sonra geniş bir kaba dökerek saten boya kokusu olan odada gece boyunca bekletin. Bu uygulamayı yaparken kapı ve pencereleri kapalı tutmalısınız. Kireç kaymağı uygulaması yağlı boya kokusu yok olana dek tekrarlanmalısınız ve sonra evinizi güzelce havalandırmalısınız.

 

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Yok Edilir

Boya Kokusu İçin Sirke ve Deterjan Yöntemi

Başka yapabileceğiniz bir yöntem ise sirke ve deterjan yöntemidir. Evdeki yağlı boya kokusunu yok etmek için sirke, su ve de deterjan karışımı çözüm olabilir. Bu uygulama için önce geniş bir kaba 1,5 litre 1 bardak sirke ve 3 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin ve homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı boyalı odanın için de 5-6 saat bekletin göreceksiniz boya kokusunda azalma olacak. Uygulamayı yaptıktan sonra kapı ve pencereleri açarak odayı iyice havalandırın.

 

Boya Badana Kokusu İçin Süt

Yağlı boya kokusu nasıl gider, badana boya yeni yapılmış evdeki boya kokusunu gidermek için süt yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı yapabilmek için önce bir tencerede süt kaynatılır ve kaynamış süt boyalı odanın içine konur. Bu uygulamayı yaparken kapı ve pencereler kapalı bir şekilde 5-6 saat beklettikten sonra göreceksiniz boya kokusunda azalma olacak. NOT: boya kokusunu gidermek için kullanılan sütün içilmeyeceğini de belirtmek gerekir.

 

Boya Kokusuna Bayat Ekmek ve Patates Yöntemi

Bu uygulama için öncelikle bir kabın içerisine doğranmış bayat ekmek ve soyulmuş doğranmış patates karışımı yapılarak boya kokusu olan odanın içine konur. Bu yöntemi uygularken evin kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerekmektedir. Uygulamayı yaptıktan sonra evin iyice cereyan yapılarak havalanması için evdeki tüm kapı ve camlar açılarak havalandırılmalıdır.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!