Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Duvar Lekeleri Nasıl Temizlenir

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar  Duvar Lekeleri Nasıl Temizlenir

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Mutfakların duvarların da karşılaşılan yağ lekeleri evin temizliğine gölge düşürür. Her zaman da boyayı yenilemek ise maliyetli bir iş olduğu için mümkün olmayabilir. Bu tür zahmetlere gerek kalmadan yağ lekelerini çıkarmanın çok daha kolay yolları vardır. Temizlikten önce ellere eldiven giyilmelidir. Kovaya bir miktar ılık su koyulur.

İçine bir miktar yağ çözücü, bir miktar da sıvı bulaşık deterjanı, çok az bir miktar çamaşır suyu eklenir ve köpürtülür. Temiz bir süngerle bu suya daldırılır. Sünger çok ıslak olmayacak kadar sıkılır. Çok sert yapmamak kaydıyla lekeli duvarın tüm yüzeyi silinir. En son işlemden sonra kuru bezle kurulandıktan sonra ortam havalandırılır.

 

Beklemiş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Mutfaktaki yağ lekelerini çıkarmak için tuz kullanmak da başka bir yoldur. Köpüklü temizleme suyuna bir miktar tuz eklenir, yumuşak bir süngerle lekeli kısımlar silinir. Sonra kuru temizleme bezle kurulanır. Çıkmayacak gibi görünen imkansız denilen lekeler bu şekilde kolaylıkla yok olacaktır. Yağ lekelerine maruz kalan duvarlar eğer çok büyükse, aynı şekilde yağ çözücü içerikli bir temizlik suyu hazırlanır.

 

Tahtadaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Uzun saplı, yumuşak telli bir oto fırçası yardımıyla tüm duvar ıslatılır. Tercihe göre köpüklü su duvar yüzeyinde biraz bekletilebilir. Sonra çekçek kullanılarak duvar yüzeyi boydan boya çekilir. Yağ lekeleri temizlendikden sonra en son duru su ile fırçalanır.  Yine çekçekle çekildikten sonra kuru bir temizleme bezi ile kurulanır. Pencere açılarak ortamın iyice havalanması sağlanır.

Ahşaptan yapılmış bir duvar yüzeyi elle temastan dolayı yağ lekeleri oluşmuşsa, eğer kimyasallar kullanmak ahşaba zarar verebilir, ahşap temizleyici eklenmiş suya bir miktar parafin eklenebilir. Bu tür duvar yüzeyleri için başka bir seçenek ise patatestir. Patates iki parçaya bölünüp, izlerin üzerinden ovularak geçilir. Lekelerinin kayıp olduğu görülecektir.

 

Yağlı Boyadan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Bu lekeler en zorlu lekelerdir. Fakat doğru yöntemler uygulandığında çok rahat çıkarılabilir. Bu izleri yok etmenin yolu hiç şüpesis en başta beyaz sirkeden geçer. Beyaz sirke çok yüksek derecelerde asit içerir ve bu asit lekeleri duvar yüzeyinden atmaya çok yardımcı olacaktır. Beyaz sirkede ıslatılmış bir temizlik bezini duvar yüzeyine sürterek siliniz. Sonra ardından duru su ile temizleyiniz. Göreceksiniz lekelerden kurtulacaksınız.

 

Yağ lekesi Karbonat

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar Bilindiği gibi, hemen hemen her kadın, mutfağında dolaplara yapışan yağ lekelerinden büyük rahatsızlık duyar. Ancak alınan yağ çözücü kimyasalar , yemek yapıldığında ocağın ısısından dolayı belli bir süre sonra dağılarak yemeklere siner ve farkında olmadan bu yağ çözücülerin etkisine maruz kalırız. Bu kimyasalların vücuda verdiği zarar nefes yolu ile aldığımız kadar yemeklere de bulaşmaktadır.

Tamda bu nedenle dolaplara sinen yağ lekesinden kurtulmak için, bir mutfak bezini alarak ıslatın daha sonra karbonata batırarak yağlı olan bölgeyi, temizlik bezini bastırarak temizleyin. Ve ayrıca inatçı yağ lekeleri için ise, çıkmayan dolap üzerindeki yağ lekesine bir miktar karbonatı yada yağın büyüklüğüne göre daha fazla arttırabilirsiniz dolaba döküp üzerine maden suyunu gezdirin.

 

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar 

Bütün yağ lekelerin hızla kayıp olduğunu göreceksiniz. Ayrıca maden suyu yerine de elma sirkesi, limon suyu yada herhangi bir sirkede kullanabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!