Ustalık Belgesi Nasıl Alınır – İnşaat Ustalık Belgesi Almanın En Kısa Yolu

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır – İnşaat Ustalık Belgesi Almanın En Kısa Yolu

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?. Bu makalede MYK onaylı ustalık belgesi nasıl alınır. Size anlatmaya çalışacağız. İnşaat boyacısı ustalık sınavı nasıl yapılıyor. Aşamaları nelerdir ilk olarak buradan başlayalım. İnşaat boyacısı ustalık sınavı iki aşamalı yapılmaktadır. İlk sınav Teorik Sınav ikinci sınav ise Uygulama Sınavıdır.

 Sınav İçeriği

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır İlk sınav teorik, 60 sorudan oluşmaktadır. Teorik sınavda başaralı olmak için Sizin en az 60 soruda 36 tanesini doğru yapmalısınız. İkinci sınav ise uygulama sınavı.  Uygulama sınavda başarılı olmak  için Sizin en az %80 puan almanız gerekiyor.

 Teorik  Sınavının İçeriği

Teorik sınavın içeriği,   İlk Yardım,   Güvenlik,  Boya Uygulama,  ile ilgili sorulardan oluşmaktadır.

 Uygulama Sınavının İçeriği

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır Uygulama sınavının içeriği, Ham Yüzeye Alçı Uygulaması. Alçı Yüzey Duvar Boya Uygulaması, Ahşap Yüzey Cila Uygulaması. Metal Yüzeye Boya Uygulaması. Uygulama sınavı üç ana başlıktan oluşmaktadır. Resimlerde de gördüğünüz gibi sırası ile nasıl yapılması gerektiğini görebilirsiniz. Alt kısımdaki ızgaralı resimlerde gördüğünüz uygulama sınavında karşınıza çıkacak ana temadır. Sizden  bu yüzeylerde sırası ile işlem yapmanızı isteyecekler. Şimdi Size sırası ile hangi işlemleri yapmanız gerektiğini elimden geldiği kadar  anlatmaya çalışacağım.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Ustalık Belgesi, Uygulama Sınavına Başlangıç Hazırlıkları

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır Uygulama sınavına başlarken yetkili Sizden gerekli ekipmanları giymenizi ve hazır olduktan sonra Yetkili kamerayı açıp Sizden kendinizi tanıtmanızı istiyor. Ön tanıtımdan sonra yetkili sizi uygulama sınavı alanına alıyor ve size uygulamaları karıştırmamanız için sıralı uygulama listesi veriyor siz bu listeden sınav bitene kadar faydalanabilirsiniz. Yetkili kısa ön bilgilendirmeden sonra uygulama sınavının başlatıyor.

Ustalık Belgesi, Duvar Yüzey Uygulamaları

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır İlk olarak duvar yüzeyinde yapılacak uygulamalardan başlayalım. Duvar yüzeyinde üç uygulama yapılıyor bu işlemler sırası ile şu şekildeler. Birinci ızgarada Sizden 1 numaralı resimde gördüğünüz gibi bir yüzeye bir kat alçı çekmeniz isteniyor. Bu işlemi bir kat düzgün bir şekilde alçı çekerek tamamlayabilirsiniz. 2. İkinci ızgarada Sizden 2 numaralı resimde de gördüğünüz gibi burada ise Zımpara yapıp astar uygulaması yapmanız isteniyor. Bu işlemi zımpara yapıp yüzeyin tozunu aldıktan sonra yüzeye kuruyucu astar uygulayarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. 3. Üçüncü ızgarada ise Sizden yüzeye son kat boyası yapmanız isteniyor. Bu işlemi güzel bir şekilde bir kat boya uygulayarak bu işlemi de tamamlayabilirsiniz. Üçüncü ızgaradaki işlemi tamamladıktan sonra duvar yüzeyin deki uygulamalar tamamlanmış olacaktır. Ahşap veya Metal yüzeye geçebilirsiniz. Biz şimdi Ahşap yüzeye geçeceğiz.

Ustalık Belgesi, Ahşap Yüzey Uygulamaları

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır İkinci olarak Ahşap yüzeyde yapılacak uygulamaları yapmaya başlayalım. Ahşap yüzeyde 4 işlem yapılıyor bu işlemleri sırası ile Size anlatmaya çalışacağım. Ahşap yüzeyi 4 ızgaradan oluşmaktadır. Birinci ızgarada Sizden ahşap yüzeydeki damarları pürmüz ile yakmanız isteniyor. Bu işlemi ahşap yüzeyinde gördüğünüz damarları fazla yakmadan ve karartmadan tamamlayabilirsiniz. 1 numaralı resimde de görebilirsiniz. 2. İkinci ızgarada Sizden ahşap yüzeyine yoklama macunu yapmanız isteniyor. Bu işlemi ahşap yüzeyindeki bozuk yerleri bir kat yoklama macunu yaparak tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamayı 2 numaralı resimde de görebilirsiniz. 2. İkinci ızgarada Sizden ahşap yüzeyine yoklama macunu yapmanız isteniyor.

Bu işlemi ahşap yüzeyindeki bozuk yerleri bir kat yoklama macunu yaparak tamamlayabilirsiniz. bu uygulamayı 2 numaralı resimde de görebilirsiniz. 3. Üçüncü ızgarada Sizden ahşap yüzeyine zımpara yapıp cila uygulamanız isteniyor. Bu işlemleri yüzeye uygun olan zımpara ile yüzeyi zımpara yapıp toz fırçası ile tozunu aldıktan sonra yüzeye bir kat cila uygulayarak tamamlayabilirsiniz. 4. Dördüncü ızgarada ise Sizden ahşap yüzeyine boya uygulaması yapmanız isteniyor. Bu uygulamayı ahşap yüzeyine bir kat açık kalmayacak şekilde son kat boyası uygulayarak tamamlayabilirsiniz. 4 işlem ahşap yüzey üzerinde yapılan son işlemdir ve artık ahşap yüzeyi bitmiştir.  Uygulama sınavında sıra son olarak Metal yüzey gelmiştir.

 Ustalık Belgesi, Metal Yüzey Uygulamaları

Son olarak metal yüzey uygulaması kaldı metal yüzeyde üç uygulama yapılıyor. Metal yüzey nasıl yoklama macunu yapılır  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır Birinci ızgarada Sizden metal yüzeyindeki çapakları Avuç içi Taşlama Makinesi ile düzeltmenizi istiyorlar. Bu uygulamayı çapakları taşlama makinesi ile aldıktan sonra. Uygun zımpara kullanarak metal yüzeyi zımparaladıktan sonra tüm yüzeyin tozunu aldıktan sonra. Metal yüzeyindeki bozuk yerlerine uygun macun kullanarak yüzeye yoklama yapın. bu   uygulamayı da bu şekilde  tamamlayabilirsiniz. Metal yüzey 1 numaralı resimde görebilirsiniz. 2. İkinci ızgarada Sizden metal yüzeye koruyucu astar boya uygulamanız isteniyor.

Bu işlemi metal yüzeye zımpara yaptıktan sonra tozunu alın ve uygun koruyucu astar Anti-Pas uygulayın.  Böylelikle bu işlemi de tamamlamış olacaksanız. Metal yüzey 2 numaralı resimde görebilirsiniz . 3. Üçüncü ızgarada Sizden metal yüzeye son kat boyası uygulamanızı istiyorlar. Bu işlemleri metal yüzeyi zımpara yapıp ardından tozunu aldıktan sonra uygun son kat boyası ile açık kalmayacak şekilde boyayın.  Ve son uygulamayı da tamamladıktan sonra uygulama sınavını tamamlamış olacaksınız. Ustalık Belgesi Nasıl Alınır Uygulama sınavını tamamladıktan sonra yetkili yanınıza gelerek Sizden sırası ile hangi işlemleri yaptığınızı anlatmanızı istiyor. Uygulamaları tamamladığınız da kullandığınız araç gereçleri düzenli bir şekilde yerleştirin. Uygulama alanını temizleyin . Bu makalede Size inşaat Ustalık Belgesi sınavı hakkında faydalı olacağını düşündüğüm konuları anlatmaya çalıştım. Umarım bu makale size faydalı olmuştur, Soru ve Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

No Responses

Bir Cevap Yazın