Silikonlu Boya Özellikleri Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Silikonlu Boya Özellikleri Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Silikonlu boya özellikleri nedir, nerelerde kullanılır. Su bazlı silikonlu boyalar son yıllarda en çok tercih edilen, ve en popüler boya çeşitlerinden biridir. Daha önceleri yağlı boya saten boyalar kullanılırdır duvar yüzeylerinde. Tiner bazlı saten boyalar hem zaman hem de farklı dezavantajları sebebi ile birçok olumsuzluğa yol açabiliyordu en başta sağlık sorunlarına.

Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte su bazlı silikonlu boyalar gibi yeni nesil boya çeşitleri sayesinde boya uygulaması sonrasında günlerce pencereleri açmaya gerek yoktur. Aynı zamanda ileri teknoloji doğal kokusuz tam silinebilir silikonlu boyalar sayesinde boya uygulamaları sağlıklı ve kukusuz bir deneyim sunuyor kullanıcılarına.

Silikonlu boya nedir? Yeni nesil boyalar arasında en çok tercih edilen silikonlu boya tam silinebilir özellikte olmakla beraber içerisindeki silikonla daha da esnek ve dayanıklılığı maksimum seviyede artırılmıştır. Kokusuz, Tam silinebilir, Esnek yapıda dayanıklı, Mat, Yarı Mat, Parlak, ve İpak mat parlaklıkta kullanıcıya sunulmaktadır.

 

Silikonlu Boya

Silikonlu boyalar Alçılı yüzeylere, Daha önce silikonlu boya uygulanmış yüzeylere, Daha önce Saten boya uygulanmış yüzeylere, Daha önce Plastik Boya uygulanmış yüzeylere uygulanabilinir. Su bazlı silikonlu özellikle İpek Mat boyaları duvara uygulamadan önce tüm duvar yüzeyinin ince Zımpara uygulaması yapılmalıdır. Çok parlak yüzeylerde boyanın duvar yüzeyine daha iyi ve sağlam tutunabilmesi için kesinlikle zımpara yapılmalıdır.

Son kat boyayı duvara uygulamadan önce tamir, zımpara ve astar uygulaması önceden yapılmalı ve kuruma süreleri beklendikten sonra boya yapılmalıdır. Böylece daha sağlam ve pürüzsüz bir yüzey ve görünüm elde edilebilinir. Ön hazırlıklar bittikten sonra silikonlu boya en az 2 kat olarak uygulanmalıdır ve katlar arası 4-6 saat beklenerek duvar yüzeyine uygulanmalıdır.

Silikonlu boyaların katlar arası kuruma süresi ortalama 4-6 saattir, Tam kuruma süresi ise 24 saattir, Silinebilir kuruma süresi 30-45 gün arasıdır. Bu sürelere dikkat edilmediği taktirde boyada kapatmama sorunları duvar yüzeyinde aşınma gibi problemler ile karşılaşıla bilinir.

 

Silikonlu Boya Avantajları Nelerdir?

Duvar boyalarının üretiminde en önemli husus, sağlığa zarar vermeyecek malzemelerle en kesin sonuçları elde etmektir. Teknolojinin ilerlemesi ve yeni nesil duvar boyaları sayesinde artık yalnızca açık renk duvar boyaları tercih etmeniz gerekmez. Kullanımı oldukça kolay olan silikonlu boyalar, özellikle silinebilir şekilde üretilmiştir.

Çocuklarınız duvarları yanlışlıkla boyadığında ya da yemek lekelerinde nemli bir bezle lekeyi kısa sürede çıkarmanız mümkün. Silikonlu boyalar silinebilir özellikte olup leke tutmamasıyla oldukça avantajlı boya çeşitleri arasındadır. Silikonlu boya ile boyanmış olan duvarları silerken temizlik malzemesi olarak ihtiyaç duyacağınız tek şey; nemli sabunlu bir bez olacaktır.

Bu bezle duvarı sildiğinizde, lekelerin çıktığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra silikon boyalar yapışma özelliğine sahiptir. Bu sayede duvarın çatlamasını ya da kabarmasını da engeller. Renk çeşitleri açısından da oldukça gelişmiş olan silikon boyalar özellikle çocuklu aileler için en öncelikli yeni nesil boya seçimlerinin başında gelmektedir.

Boyaların kaliteli yerlerden alınması oldukça önemlidir. Merdiven altı yerlerden temin edilen boyalar hem evde yaşayanların sağlığı hem de uzun vadede masraflı olması sebebiyle kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu gibi boyaların üretim malzemelerinin belli olmaması ve boya kurusa dahi solunması durumunda ciddi sorunlara yol açması sebebiyle silikonlu boya tercihi yalnızca kaliteli ve güvenilir firmalardan yapılmalıdır.

 

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!