Silikonlu Boya Nedir – Özellikleri Nelerdir?

Silikonlu Boya Nedir – Özellikleri Nelerdir

Silikonlu Boya Nedir Boya türünü seçerken karşınıza pek de aşina olmadığınız terimlerde isimler çıkabilir. Bu konuları göz önüne alarak bu makalemizde bu terimleri anlatmaya ve özelliklerini paylaşmanın. Size yardımcı olacağını düşündük. Bu makalemizde Silikonlu boyalardan bahsedeceğiz. Umarız bu makale size faydalı ve yararlı olur. 

Silikonlu Boya Nedir 

Silikonlu boyalar iç cephe yüzeyleri,ve dış cephe yüzeyleri için tercih edilir. Silikonlu boyaların İpek Mat ve Tam Düz mat görüntülü yüzey verir. İpek mat silikonlu boyalar Üstün silinebilme özelliğine sahiptir. Silikon bağlayıcı yapısından da dolayı eski veya yeni tüm yüzeylere yapışma özelliğini arttırır. Yüzeydeki çatlamalara veya kabarmalara karşı dayanıklıdır ve yüzeyi diğer boya türlerine göre daha iyi korur. Yüzeydeki boyanın esnek olmasını sağlar, ve çok yüksek kapatıcılık özelliğine sahiptir. Her türlü iklim şartlarına yağış, nem, güneş ışınlarının olumsuz etkilerine son derece dayanıklıdır ve yüzeyi dış etkenlerden çok iyi korur. Silikonlu boyaların uygulaması oldukça kolay ve rahattır.

Silikonlu Boya Özellikleri Nelerdir

Silikonlu su baslı boyalar maksimum silinebilir. Yüzeyi kirlerden ve lekelerden bloke ederek yüzeylere işlemesini önler. antimikrobiyel, küf ve mantar önleyicisi, çok esnek yapıda yarı mat bir  iç cephe boyasıdır. Silikonlu su bazlı boyalar geliştirilmiş ultra silinme özelliğine sahiptir. Silikonlu boyalar kir ve lekeleri bloke ederek yüzeye işlemesini engelleyen yüzeyi dış etkenlerden koruyan. Kokusuz ve esnek yapıda, silikonlu ipek mat dokuda, bir iç cephe silikonlu  boyadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde yüzeyi küf ve mantardan korur. Silikonlu su bazlı boyalar çok sağlıklı bir boyadır. Silikonlu boya Bu özellikleri sayesinde diğer boya türlerine  göre uygulandığı yüzeylerde boya filmini çok daha dayanıklı ve güçlü hale getirir ve yıllarca genç kalmasını sağlar.

Silikonlu Boya Mı Su Bazlı Boya Mı

Silikonlu su bazlı boyalar bünyesindeki silikon ve özel reçinesinin su itme ve buhar geçirgenliğini artırıcı özelliği boyanın siline bilirliğini çok daha artırdığı gibi, ve özellikle nem ve rutubetli ortamlarda kabarmasını ve dökülmesini önler. Silikonlu su bazlı boyaların elastik özelliği kılcal çatlaklı yüzeylere herhangi bir macun kullanmadan sürülebilmesini sağlamaktadır. Silikonlu boyalar Antibakteriyel özelliği sayesinde uygulandığı yüzeyde insan vücuduna zararlı mikroplara karşı dirençlidir. Silikonlu boyalar işte bu nedenle hijyenin çok önemli olduğu hastane, kreş, okul, restoran, ev, ofis ve gıda üretilen tesislerde güvenle kullanılabilir. Silikonlu su bazlı boyalar uygulandığı yüzeylerde mantar ve küf oluşumunu önleyen yapıdadır. Silikonlu boya çok düşük VOC özelliğinden dolayı çevre dostudur. Silikonlu boyaları evlerde ve ofislerde özellikle banyo ve mutfak gibi hijyenin çok çok önemli olduğu yerlerde kullanılması özellikle tavsiye edilir.

Silikonlu Boya Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli

Silikonlu boya Uygulanacak yüzeyler düzgün, sağlam, kuru, pürüzsüz ve tozdan arındırılmış durumda olmalıdır. Yüzeyde tamir gerektire yerleri çukur ve çatlakların tamiratları Duvar Macunu kullanılarak yapıldıktan sonra. Yüzey uygun zımpara ile zımpara yapılmalıdır ve daha sonra yüzeye koruyucu astar uygulanmalıdır. Son olarak yüzeye son kat boyası silikonlu su bazlı boya katlar arası 3-4 saat beklenilerek  birinci kat ve ikinci kat uygulama yapılmalıdır. İnceltme Oranı Su ile %10-15 inceltilir. Uygulama Aparatları Saten rulo ve fırça.

Silikonlu Boyaların Ortalama Kuruma Süresi

20°C’de dokunma kurumasını 15 dakikada, toz tutma kurumasını 30 dakikada, sert kurumasını 4 saatte tamamlamaktadır. Bu makalede size su bazlı silikonlu boyalar hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık. Umarız bu makale size faydalı olmuştur, Soru ve Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Silikonlu Boya Nedir

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

Bir Cevap Yazın