Saten Boya  Saten Boya Nedir  Saten Boya Nasıl Yapılır

Saten Boya  Saten Boya Nasıl Yapılır

Saten Boya  çok düz yüzeylere uygulanan bir boya çeşididir. Duvar yüzey hatalarını ve pürüzlerini çok iyi saklamasıyla bilinen  boyalardır. Halk arasında yarı mat  olarak da bilinir. Saten boyalar Su bazlı bir boya çeşidi değildir. Saten boyaların inceltme işlemi genellikle sentetik tiner ile yapılır. Duvar yüzeyinde kaygan yapı oluşturan saten boyaları temizlemek diğer boyalardan daha kolaydır ve basittir. Saten boyalarda Kir duvara nüfuz etmeden silme işlemi yapılabilmektedir. Yağlı boya uygulaması ile boyama işlemi yapılan ortamlarda yüzeye de yağlı boya görünümü elde edilir.

 

 Boyanın Uygulaması

Yapısı nedeniyle uygulaması çok çok zor olan bir boya türüdür. Duvar yüzeyine göre İki kat ya da üç kat boyama gerektirebilir. Saten boyaların uygulamasına geçmeden önce yüzeyi zımparalanarak tam düzlük sağlanmalıdır. Saten boyaların yüzey Astar için izole silikon astar kullanılmalıdır. Yüzeye astar uygulandıktan sonra rötuş macunu ile kontrol edilmeli ve rötuşlanmalıdır. Son olarak istenilen renge 2 kat boyanarak işlem tamamlanır.

 

 Uygulanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Saten Boya uygulamasında fırça tek yönde hareket ettirilmeli,ve görüntü bütünlüğü sağlanmalıdır. Aksi halde duvar yüzeyinde pürüzler ve estetik açıdan eksiklikler oluşacaktır. Saten boyaları uygulaması işlemi bittikten sonra boya kalıntıları tiner yardımıyla silinmelidir. Boya kalıntılarının kuruması önlenmelidir. Saten boyalar, İnsan sağlığına zararlı ve su bazlı boya olmadığından dolayı, boyayla direkt temastan kaçınmalıyız.

Saten boyalar ile olası bir temasta temas eden bölgeyi bol su ve sabunla bir süre yıkamalıyız. Saten boyaların uygulamalarını yaz aylarında yapmak daha doğru olur.  Aksi halde saten boyanın altındaki katman kurumayacak ve koku uzun bir süre evden çıkmayacaktır. İnsan sağlığı için saten boyalar yapılan evlerde tiner kokusuna maruz kalmamak için en az bir hafta boyanan alan kullanılmamalıdır. Saten boyaların uygulama işlemi bittikten sonra ev nasıl temizlenmeli öğrenmek için Badana Sonrası Ev Temizliği Nasıl Yapılır makalemizi okuyabilirsiniz

 

En İyi Saten Boya Markaları

  1. Marshall Boya
  2. ÇBS Boya
  3. Filli Boya
  4. Dyo Boya
  5. Polisan Boya

Marshall Boya Pastel Yarı Mat Ürün açıklaması

Saten Boya  Bazlı, çok Yüksek kaliteli, iç ve dış yüzeylerde  beton, ahşap, metal, alçı, sıva vb yapı malzemelerinde uygun alçı macun ve astarlardan sonra kullanılabilen, üstün kapama, çok yüksek yapışma, iyi yayılma özelliğinde soft, elastiki, tam silinebilen, yarı mat görünümlü dekoratif ve koruyucu son kat boyasıdır.

 

Uygulama Açıklaması

 Ambalaj üzerinde verilen inceltme oranlarına göre inceltilen. Pastel Yarı Mat boya homojen hale gelinceye kadar bir süre karıştırılır. Alt yüzey hazırlık işlemleri tamamlanmış kuru ve temiz yüzeylere önerilen uygulama araçlarından rulo veya fırça ile birisi ile 2 kat halinde uygulanır. Pastel Yarı Mat boya uygulama sırasında fırça veya ruloların tek yönlü hareket etmesine dikkat edilmelidir. Aksi halde yüzeyde renk tonu dalgalanmaları yaşanabilir. Uygulama 2. kat uygulama 24 saat sonra 1. katın uygulaması gibi yapılmalıdır. Problemli yüzeyler  3. kat uygulama gerekebilir.

 

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!