Rutubet Önleyici Boyalar Rutubet Nasıl Önlenir

Rutubet Önleyici Boyalar  Rutubet Nasıl Önlenir

Rutubet önleyici boyalar Yaşam alanlarında sıklıkla yaşanan ve oldukça can sıkıcı problemlerin başında küf ve rutubet gelir. Evlerde Pencere çerçevelerine, duvarlara ve diğer eşyalara zarar vermesinin yanında küf ve rutubetin insan sağlık açısından da zararları vardır. Ve ayrıca rutubet sonucu oluşan kötü görüntü ve keskin pis koku da bu durumun istenmeyen sonuçlarındandır.

 

Rutubet Neden Oluşur, Oluşma Sebepleri Nelerdir

Rutubet önleyici boyalar Rutubetin bir ortamın havasındaki nemin, oranının soğuk yüzeylerde yoğuşarak sıvılaşması sonucunda veya dış ortamdan iç ortama su sızması sonucunda da meydana gelir. Nemli ve ıslak kalan bir yüzeyde rutubet oluşmasına sebep olan en büyük etken ise küf mantarlarıdır.

Bu ıslak yüzeyde çok hızla çoğalan küf mantarları, erken önlem alınmazsa bir süre sonra giderek yoğunlaşan bir tabaka oluştururlar. Ve bu durumlarda hem eşyalar hem de insan sağlık açısından daha olumsuz sonuçlar doğurur.  Bu kötü olumsuz sonuçlarından etkilenmemek içinse rutubetin giderilmesi için bazı önlemler alınması gerekmektedir.

 

Rutubeti Engelleyecek Uygulamalar ve Çözümler

Rutubet önleyici boyalar Rutubetin giderilmesi için öncelikle yapılması gereken dış etkenlerden korunmasıdır. Duvarlarda sızıntıya sebep olabilecek delik ve çatlak kabarmaların olup olmadığı kontrol edilmeli. Varsa bu sorunlar en hızlı bir şekilde düzeltilmelidir. Rutubetten kurtulmak için en etkili çözümlerden biri rutubetli yüzeyleri mantolama yani ısı yalıtımı yaptırılmasıdır.

Isı yalıtım seçenekler dıştan mantolama, içten mantolama, dekoratif yalıtım kaplaması, alçı tavan, alçı levha duvar giydirme ve ısı yalıtım boyası gibi uygulamalarla duvarların iç yüzeylerindeki ısı kayıpları minimum en aza indirilerek bu yüzeylerdeki soğuma kontrol edilebilir. Bu uygulamaların birkaçını veya sadece biri de uygulanırsa bu durumda rutubet oluşumu da engellenebilir. 

 

Küf ve Rutubetten Korunmanın Yolları

Rutubet önleyici boyalar Isı yalıtımı olmayan evlerde duvar ve tavanlardaki sıcaklık farkları rutubet oluşumunda çok etkilidir. Eğer varsa rutubet oluşan bölgelerde daha önceden yapılmış olan ısı yalıtım uygulaması ile ilgili hatalar tespit edilmeli ve giderilmelidir. Isı yalıtım ile ilgili önlemler haricinde rutubetin giderilebilmesi için iç ortamdaki nem oranının da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bunun için rutubet sorunu görülen alanlarda çamaşır kurutulmamalı. Ve mutfaklarda yemek pişirilirken ya da çay demlenirken çok iyi havalandırılmalı. Varsa eğer Aspiratör çalıştırılarak fazla nem tahliye edilmelidir. Ve ayrıca banyolardan kaynaklanan nemin odalara ulaşmaması için özellikle banyo kapısı kapalı tutulmalı ve banyoların havalandırılması çok iyi yapılmalıdır. Banyolar dışında diğer odaların havalandırılması da rutubetin giderilmesinde çok etkilidir.

 

Rutubetli Evler İçin Pratik Çözümler

Rutubet önleyici boyalar Evin düzenli olarak havalandırılması havadaki nem oranının aşırı yükselmesini engelleyeceğinden dolayı bu şekilde rutubet sorunları çözülebilir. Rutubet çok olan odalardaki fazla nem, nem alıcı cihazlar yardımı ya da klimalar aracılığı ile de giderilebilir. Rutubet oluşumu özellikle dar bir bölgede görülüyorsa bu durumda yapılması gereken bir kap içerisine karbonat veya kedi kumu gibi maddeler koyularak da fazla nem giderilebilir. Rutubetli yüzeylerin çamaşır suyu ya da sirke ile silinmesi ise bu bölgelerde tekrar rutubet oluşmasını önleyecektir.

 

Rutubet Önleyici Boyalar, En İyi Rutubet Önleyici Boyaların Listesi

  1. İsonem Ms 82 Nem Ve Rutubet Boyası
  2. Dyo Dyostop Rutubetli Yüzeyler İçin Özel Boya
  3. Filli Boya İndeko Home Küf Önleyici ve Rutubet Önleyici
  4. Dyonem Boya
  5. İzocardi Su ve Rutubet Önleyici
  6. Stopdamp Rutubet ve Küf Önleyici
  7. Walltime Profesyonel Rutubet ve Küf Önleyici
  8. Dryfix nm-s 10 Nemeson Nem ve Rutubet Boyası
  9. Tekno Paint Tp-Nem Paint Nem, Küf ve Rutubet Boyası  

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!