Rutubet Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Rutubet Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Rutubet lekeleri için doğal çözümler evimizin ya da ofisimizin tavanlarında ve duvarlarında rutubetten dolayı meydana gelen küf lekelerinden kurtulmak için size 6 doğal yöntemle çözüm yolu sunacağız. Bu doğal yöntemleri uyguladığınızda çok kısa bir süre sonra rutubet lekeleri hızla yok olmaya başlayacaktır.

Evimizin veya ofisimizin tavanlarında, duvarlarında, ve pencere kenarlarında oluşan küfler hijyen, estetik ve sağlık açısından oldukça zararlı ve istenmeyen bir durumdur. Evimizin ya da ofisimizin görünümünü ve kokusunu bozan bu rutubet ve küfler aynı zamanda sağlığınızı da uzun vadede olumsuz etkiler. Bu sebepten en kısa sürede kurtulmanız da yarar var.

 

Rutubet Lekelerini Temizleme Yolları

Önereceğimiz yöntemler ve tariflerle evinizin tavan duvar ve köşelerdeki mantar, küf ve rutubet oluşumlarını yok edebilirsiniz.

Tuz

Tuz nemlenmeye karşı ortamı temizleme konusunda oldukça etkilidir. Tuz yöntemi ile nemi azaltabilir, ortamdaki mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyebilir ve odayı dezenfekte edebilirsiniz.

Rutubet Lekeleri İçin Tuz Uygulaması

Uygun  bir kaba 1 kg tuzu doldurun ve nemli bölgenin olduğu yere koyun. Bu hazırladığınız tuz mekandaki nemi toplayacaktır ve küflenen bölgeyi kurutacaktır. Bu uygulamayı tuzun rengi koyulaşmaya başladığında tuzu yenisiyle değiştirmelisiniz. Bu uygulama kesinlikle faydalı olacaktır.

 

Rutubet Lekeleri İçin Beyaz Sirke Uygulaması

İkinci olarak size önerimiz beyaz sirke harika bir dezenfektandır. Lekeleri, nemi ve ortamdaki kokuyu temizlemek için faydalı bir yöntemdir. Ayrıca mekanın içindeki mikropları da öldürür.

1 bardak suya aynı miktarda beyaz sirke ekleyerek karışım yapın. Hazırladığınız karışımı bir sprey kutusuna doldurun. Bu hazırladığınız beyaz sirkeli suyu küflü bölgeye açık yer kalmayana kadar sıkın ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra temiz bir süngerle rutubetli küflü alanı temizleyin. Bu sayede temizlenen bölge uzun süre küflenmeyecektir.

 

Oksijenli Su

Genelde Ciltler için kullanılan oksijenli suyu rutubetli ve küflü duvarlarınızın temizliği için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oksijenli su yüzeydeki mantarları ve bakterileri yok eder.

Rutubet Lekeleri İçin Oksijenli Su Uygulaması

Oksijen suyunu bir sprey şişesine doldurun ve oksijenli suyu küflü bölgeye püskürtün. 20 dakika beklettikten sonra tavan veya duvarı yüzeyini nemli bir süngerle temizleyin.

 

Hardal Unu

Hardal unu duvar yüzeylerindeki leke ve küfleri temizlemeye yardımcı olan antifungal ve dezenfektan özelliğe sahiptir oldukça faydalı bir yöntemdir.

Rutubet Lekeleri İçin Hardal Unu Uygulaması

Öncelikle geniş bir kaba hardal unu doldurun ve küflü bölgeye mümkün olduğunca yakın bir yere yerleştirin. Uygulama bu kadar pratik işte sonucu kısa sürede göreceksiniz. Daha fazla etkili olmasını istiyorsanız haftada bir kaptaki hardal ununu yenileyin.

 

Çay Ağacı Yağı

Bir diğer yöntem çay ağacı esansiyel yağı küf ve nemi yok etme özelliğine sahiptir. Ayrıca odadaki bakteri ve küf oluşumunu da engeller.

 Çay Ağacı Yağı Uygulaması

Yarım litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çay kaşığı çay ağacı yağı dökün ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir sprey kutusuna doldurun. Rutubetli ve küflü alana püskürttükten sonra 15 dakika bekleyip kuru ve temiz bir bezle ovalayın.

 

Kabartma Tozu

Kabartma tozuları, antibakteriyel ve aşındırıcı bir bileşendir. Beyazlatıcı ve mantarları yok edici özelliğiyle tavan ve duvarlarınız için de oldukça faydalıdır.

Rutubet Lekeleri İçin Kabartma Tozu Uygulaması

Bir limonu ikiye bölün ve yarım limonun üzerine kabartma tozu dökün ve limon ile duvarı ovalayın. Bu uygulamayı yaparken limon kabuğunun duvarı boyamamasına dikkat edin. 15 dakika sonra temiz bir süngerle duvarı silin.

 

 

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!