Rulo İzi Kalmaması İçin Ne Yapılmalı? Boya Uygulaması

Rulo İzi Kalmaması İçin Ne Yapılmalı? Boya Uygulaması

Rulo izi kalmaması için ne yapılmalı Boya badana ve diğer boyama uygulamalarında en sık rastlanan problemlerden biride boyanan yüzeyde oluşan rulo ve fırça izleridir. Duvar ve ya tavan yüzeyinde rulo izlerini ve boyada dalgalanma olmasının birçok nedeni vardır.

Bu yazımızda uygulama öncesi alınması gereken önlemleri ve uygulamada yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağız. En büyük faktörlerden bir boyanın kalitesiz olmasıdır. Düşük kaliteli bir boyadan iyi sonuçlar alınması mümkün değil. Ayrıca uygulamada kullanılan rulo ve fırçanın da yüzeye uygun ve kaliteli olması gerekir.

O yüzden yapacağınız boya badana uygulamasının sağlam ve kaliteli olmasını istiyorsanız ilk olarak doğru boyayı seçerek işe başlamalısınız. Tercih edeceğiniz kaliteli bir boya size hem uygulamada kolaylık sağlayacak hem de yapacağınız uygulamadan çok iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

 

Boya Yaparken Rulo İzi Nasıl Geçer

Rulo izi kalmaması için ne yapılmalı Kaliteli boya ve rulo fırça aldınız sıra geldi uygulama aşamasına. Şimdi elinizdeki malzemeleri en iyi şekilde kullanarak en iyi sonuçları alma zamanı. Öncelikle boya badana uygulamasını sıralı olarak yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca atlama yapmadan badana işlemlerini tamamlamalısınız.

Yüzeyde rulo izlerinin olmaması için boyadan önce astar boya kullanmanızı öneririz. Astar boya son kat boyanın yüzeye daha sağlam tutunmasını sağlar ve yüzeyin boyayı emerek dalgalar oluşturmasını engeller. İlk kural astar boya kullanılmasıdır.

 

Rulo İzi Kalmaması İçin Ne Yapılmalı?

Yukarıda saydıklarımızı uyguladıktan sonra geriye kalan doğru tekniği kullanarak boyayı yüzeye uygulamaktır. Tavan boyama uygulamalarında birinci kat boya uygulaması ile ikinci kat boya uygulamasını ters yönlere doğru yapılmalıdır. Ayrıca katlar arası kuruma süresini bekleyerek bir sonraki kat boya uygulanmalıdır.

Tavanda rulo izi Nasıl geçer rulonun iz bırakmaması için boyama mesafesini kısa tutun. Ve boyayı yüzeye iyice ve eşit oranda yayılmasını sağlayın. Boya uygularken bir köşeden başlayarak ve atlama yapmadan sıralı bir şekilde boyayı uygulayın. Boya uygulamasına önce kestirme yaparak başlayın sonra rulo ile geri kalan alana boya uygulayın.

 

 

Boya yaparken iz kalmaması için ne yapmalı

Duvar boyası neden dalgalı olur kalitesiz boya ve rulo fırça ve de yanlış yapılan boya uygulamasından kaynaklanır. Duvar boyama uygulamasında fırça izlerini yok etmek için rulo ile boya kurumadan üzerinden geçebilirsiniz. Rulo izlerinin olmaması için boyayı yukarıdan aşağı doğru duvarda V veya W şekli çizerek sıralı bir biçimde uygulamalısınız.

Rulo izi kalmaması için ne yapılmalı Uygulamaya önce tüm kestirme işlemlerini yaparak başlamalısınız. Bir duvarı boyamaya başladığınız zaman o duvarın boya uygulaması bitmeden ara vermeyin. Boya uygulamasını 2 kat gerekiyorsa daha fazla da 3-4 kat da uygulamalısınız. Ama katlar arası kuruma süresini bekleyerek bir sonraki katı uygulamalısınız.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!