Pürüzlü Duvar nasıl düzeltilir, Pürüzsüz Bir Duvar nasıl Yapılır

Pürüzlü Duvar nasıl düzeltilir, Pürüzsüz Bir Duvar nasıl Yapılır

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir ve pürüzsüz bir duvar yüzeyi nasıl elde edilir. Herkes evinin ya da iş yerinin temiz düzgün pürüzsüz ve sık mekan olmasını ister.  Mekanın Sık ve modern bir görünüme kavuşması için hepimizin bildiği gibi yaşadığımız mekanın duvar ve tavan yüzeylerinin düz ve pürüzsüz bir yapıda olması gerekmektedir. O zaman evimizin duvar yüzeylerinde düz ve pürüzsüz bir görünüm nasıl elde edebiliriz sorusunun cevabına geçelim.

puruzlu-duvar-nasil-duzeltilir-1

puruzlu-duvar-nasil-duzeltilir-1

Öncelikle tırtırlı, pürüzlü, ve yamuk yumuk duvar yüzeylerine macun, sıva alçı, ve saten alçının tutuna bilirliğini ve duvar yüzeyine ne derece adrenansa sahip olabileceğini bilmemiz gerekmektedir. Örneğin eski duvar yüzeyinde kabarmış kalkmış boya parçacıkları varsa  veya yüzeydeki boyalar kalkmaya dökülmeye müsaitse ve duvar yüzeyi deforme olmuşsa. Öncelikle bu duvar yüzeylerinin tamamı kazınır ve duvar yüzeyinde çekiç veya keser ile kurşun deliği büyüklüğünde tırtıklama işlemi yapılır.

Daha sonra duvar yüzeyinin dayanıklılığını artırmak için adrenans artırıcı özel bürüt beton astarı uygulanır. Astar kuruması için bir gün beklenilir ve sonraki işlemlere geçilir. Duvara çeltik atıldıktan ve bürüt beton astarı sürüldükten sonra mekandaki kolon ve kiriş yerlerine özel çelik köşebent takılır. Köşelere köşebent takılırken kirişler mastara alınır ve alçı ile sabitlenir ve düzleştirilir. Evin kiriş ve köşelerine metal köşebent takıldıktan ve mastar ve şakule işlemleri yapılır.

 

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir Ayrıca köşelerin iç kısımlarına da yani duvarın orta bölümlerine bakılır eğer bu alanlarda bir eğrilik bozukluk varsa mastar çekilerek düzeltilir. Mastar ile düzeltilemeyecek kadar bozuk ise o zaman alüminyum çıta takılarak sıva alçısı doldurulur. Çıta uygulaması genelde çok bozuk ve eğri olan duvar yüzeylerini düzeltmek için yapılır. Yani en temel düzeltme yöntemleri mastar ve çıta uygulamasıdır.

Buraya kadar yaptığımız işlemlerde duvarın yüzeyini ve kirişlerini nasıl düzelteceğimizi örendik. Artık duvarların yüzeyi ve kirişleri köşeleri düzgün. Köşebentleri ve mastar ile uyguladığımız alçıların kuruması için 24 saat uygulamaya ara verip sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kaba alçı duvara çektikten ve yüzeye dolgu yapması için sıva alçı çektikten sonra şimdi sırada dolgu yaptığımız duvar yüzeylerini pürüzsüz bir hale getirmek var. Bu uygulama için önce sıva alçı ile saten alçı karıştırarak elde edilen karışık alçı duvara bir kat daha uygulanır. Karışık alçıyı duvara çektikten sonra duvarın yüzeyi biraz daha düzelir ve pürüzsüzleşir fakat bu görünüm bizim istediğimiz ölçülerdeki pürüzsüzlükteki değil.

 

 

Pürüzsüz Bir Duvar Nasıl Elde Edilir

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir karışım alçısını duvara uyguladıktan sonra yine alçının kuruması için bir gün bekliyoruz. Havanın sıcaklığına bağlı olarak bu süre kısala da bilir uzaya da bilir net bir şey söylemek mümkün değil bu konuda. Karışık alçıdan sonra duvarı tamamıyla pürüzsüzleştirmek için saten alçı duvar yüzeyine çekilir. Saten alçı uygulaması tamamlandıktan sonra yine kurumaya bırakılır.

Artık duvar yüzeyi zımpara uygulamasına hazır. Kuruyan duvar yüzeyine uygun bir zımpara türü ile itinalı bir zımpara işlemi yapılır. Zımpara duvar yüzeyindeki mala izlerini ufak tırtırları ve pürüzleri gidermek için yapılır. Zımpara yapmak alçı boya işlerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Zımpara sonrası tüm duvarın tozu alınır.

Daha sonra duvar yüzeyindeki ince tozları yok etmek ve boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlamak için Astar boya uygulaması yapılır. Astar boya duvara sürdükten sonra yine 1 gün beklenir sonra işlemlere kalındığı yerden devam edilir. Astar sonrası arzu edilen renkte ve özellikte bir boya türü seçilir ve duvara uygulaması yapılır.

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir Boya yaparken plastik rulo yani ip rulo yerine Saten rulo kullanılması duvar yüzeyinde daha pürüzsüz bir yüzey bırakacaktır. Ayrıca boya uygularken duvar güzelce taranmalı ve boya yüzeye eşit oranlarda dağıtılmalıdır. Aynı uygulama tavan boyama işlemlerinde de geçerlidir. Boya uygulaması yaparken duvarlarda pürüzler olmasını hiç kimse istemez.

 

Duvardaki Pürüzler Nasıl Giderilir?

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir daha önce saten alçı çekilmiş ve pürüzsüz olan duvarlarda boya badana uygulaması yaparken duvar yüzeyinde bir takım rahatsız edici pürüzler görmek nadiren de olsa bazen mümkün. Sonradan oluşan bu pürüzler kurumuş boya damlaları ya da boyama esnasında boyaya karışan kum taneleri olabilir. Boya yaparken dikkat edilmediği taktirde boyaya bulaşan ve duvarda kalan maddelerdir.

Bu ufak pürüzleri gidermek ve oluşumları engellemek için boya uygulamasına başlamadan önce yüzeyi zımpara yaparak pürüzsüz bir zemin elde ettikten sonra boya yapılmalıdır. Ayrıca boya sürülürken de toz pislik bulaşmaması için dikkatli bir şekilde uygulama yapılmalıdır. Alçı boya uygulamasında zaten saten alçı yeni çekilmiş olur ve zımpara işlemi yapılır.

Ancak daha önce boyalı olan duvara yani boya üstü boya diye adlandırdığımız işlerde zımpara uygulaması genelde ihmal edilir. Fakat boya üstü boya uygulamalarında da gerektiğinde zımpara yapılmalıdır.  Çünkü bir önceki uygulanan boyada duvar yüzeyine toz kum tanesi veya benzer maddeler bulaştırmış ve bu nesleler boyayla birlikte duvar yüzeyinde kurumuş olabilir.

Pürüzlü duvar nasıl düzeltilir Bu nedenden dolayı her boya uygulamasından önce mutlaka duvarların pürüzsüz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zımpara gerektiren yerlere zımpara yapılıp tozu alınmalı ve astar boya uygulaması yapılmalıdır. Tüm boya uygulamalarında kullanılacak rulo ve fırçaların temiz ve yüzeye uygun türde olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca boyayı kullanmadan önce içinde kurumuş boya parçacıklarının veya herhangi bir yabancı maddenin olup olamadığı kontrol edilmelidir. Eğer bu hususlara dikkat edilirse temiz ve pürüzsüz boyalı bir duvar yüzeyi elde etmiş olunur.

 

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!