Plastik Boya Kullanımı ve  Özellikleri Nelerdir

Plastik Boya Kullanımı ve Özellikleri Nelerdir

Plastik boya Kullanımı su bazlı çok sağlıklı bir boya çeşididir. Su bazlı boyaların mat bir görünüme sahip olması herkes tarafından bilinen özeliğidir. Silinebilme özelliği bulunmayan ve kolay leke alan plastik boyalar silikonlu ve silikonsuz olarak iki gruba ayrılırlar.

Plastik Boyaların Silikonlu boya türleri silikonsuz boyalara göre daha yapışkandır. İpek mat silikonlu boyalar bu özelliği ile duvarda oluşacak deformasyonlara karşı koruma ve dayanıklı özelliği yüksektir. Bu deformasyonlara bir örnek vermek gerekirse çatlama, kabarma, gibi örnekleri verebiliriz.

 

Özellikleri Nelerdir

Su bazlı boyaların Silikonsuz türleri yüksek hava alma özelliğine sahiptir. Plastik Boya Bu yüzden hava sirkülasyonunu sağlayacak olan tavanlarda çok tercih edilir ve çok sık kullanılırlar. Basit kullanımıyla dikkati çeken türleri, kir ve leke tutması ve silinmesi zor olması sebebiyle.

Duvarlar yüzeylerinde pek tercih edilmemektedir. Plastik boyalı yüzeyler sürekli silinirse aşınmalar, boyada bozulmalar meydana gelecektir. Boya uygulama işlemine başlamadan önce saten boya rulosu kestirme fırçası, küçük parmak rulosu. Ve mobilyaların üstünü örtmek için ve yerleri kapatmak için eşyalar için ince naylon branda. Yerler içinde kalın mavi naylon branda örtü temin edilmelidir.

 

 Boya Nasıl İnceltilir

Plastik Boya Kullanımı Kullanmadan önce ambalaj üzerindeki kullanım kılavuzunu okuyun ve yazan miktarda su ile inceltin. Boyayı Karıştırmak için matkap veya bir tahta çubuk kullanabilirsiniz. Boyayı iyice harmanlanana kadar bir süre karıştırın. Uygulama yapılacak alandaki eşyaları ortaya çekin ve üzerlerini ince naylon örtü ile örtün. Yerleri de mavi naylon branda ile örtün süpürgelikleri ise kağıt bantla kaplayın.

Kapı kenarlarını, pencere kenarlarını, ve pervaz kenarlarını kağıt bandı ile bantlayın. Duvar yüzeyinde çatlak hasar var ise ıspatula yardımı ile kazıyınız. Duvar yüzeyindeki gerekli yerlere alçılama veya macun işlemi yapın.

Plastik Boya Not eğer tavanları da boyayacaksanız ilk olarak tavandan boyamaya başlayın. Tavanı ilk kat boyadıktan sonra ikinci katı sürmek için bir süre uygulamaya ara verin. Daha sonra ikinci kat boyayı tavana uygulayın.

 

Boya Nasıl Uygulanır

Plastik Boya Uygulamaya başlamak için büyük rulo ile kovadan boyayı alın. Rulodaki fazla boyayı kovanın kenarına sürerek kovaya geri dökülmesini sağlayın. Boyayı yüzeye eşit şekilde dağılmasını sağlamak için ruloyu aşağı yukarı hareket ettirerek boyayı eşit yaymaya çalışın. Duvar yüzeyini aynı yönde sabit bir hızla boyamaya çalışın. Uygulamayı 2 kat olarak ve katlar arası kuruma süresini bekleyerek uygulayın

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!