Plastik Boya Nerede Kullanılır Özellikleri Nelerdir?

Plastik Boya Nerede Kullanılır Özellikleri Nelerdir?

Plastik boya nerede kullanılır ve özellikleri nelerdir avantajları ve dezavantajları nelerdir? Su bazlı plastik boyalar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere bu yazımızda bulabilirsiniz. Plastik boyanın özellikleri nelerdir su bazlıdır Plastik boyalar en eski ve en çok bilinen boya türüdür. Mat ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir ve nefes alabilme özelliklerinden dolayı tercih edilir.

Silinme özelliği yoktur silikonlu ipek mat boyalara göre daha kolay leke alır. Duvardaki lekeler silinse bile boyanın rengi bozulur ve leke daha geniş anana yayılır.  Silinmeme özelliği dışında Plastik boyalar en iyi nefes alabilen ve Doğal boyalardan sonra en sağlıklı boya türlerinden biridir. Kullanımı silikonlu boya tiplerine göre daha zordur fakat nefes alma özelliği ve ekonomik bir ürün olduğu için çok tercih edilir.

Plastik boya silinir mi

Plastik boya silinir mi

 

Plastik boya tavana vurulur mu?

Birçok boya ustasının ve evini kendi boyamak isteyenlerin merak ettiği bir konu ise plastik boya tavanlara uygulana bilinir mi? Sorusudur evet plastik boyalar ile iç cephe tavanları boyanabilir. Plastik boyalar tavan boyalarından daha kaliteli olduğu için tavanda renk solması yapmaz ve daha uzun ömürlü kullanım sağlar. Tavan boyası yerine kullanılmasını öneririz. Plastik boyalar türleri silikonsuz olduğundan, duvarın hava geçirgenliğini engellemez ve mat olduğundan duvar yüzeyinde iz bırakmaz.

 

Mat boya ne demek?

Plastik mat boyalar üretici firmalara bağlı olarak maximum en düşük parlaklığa sahip boyalardır. Mat boyaların en büyük avantajı çok iyi nefes alması ve duvar ve tavan yüzeyindeki hataları ve kusurları örtmesidir. Dezavantajı ise parlak ve silinebilir boyalara daha az dayanıklı ve bakımı daha zordur. Mat boyalar için yatak odaları, ufak oturma odaları, yemek odaları ve tavanlar için iyi bir seçimdir.

Plastik boya ne demek

Plastik boya ne demek

 

Plastik boya silinir mi?

Her boya tipinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Plastik boyalar birçok yüzeye uygulanır ve maliyeti düşük ekonomik bir boya çeşididir. Plastik boyaların silinme özelliği kesinlikle yoktur. Plastik boyalar mat bir dokuya sahip oldukları için lekeler boya tarafından emilerek boyanın içine işler bu sebepten dolayı silinmesi zorlaşır. Saten ve Silikonlu ipek boyalar ise parlak dokusu sayesinde lekeleri iterek duvar yüzeyine işlemesini engeller. İşin özü plastik boyaları silmek pek mümkün değildir eğer silinebilir bir boya istiyorsanız silikonlu ipek mat bir ürün kullanmanızı öneririz.

 

 

Plastik Boya Nerede Kullanılır

Plastik boyalar sıvalı yüzeylerde, alçılı yüzeylerde, alçıpan yüzeylerinde, tavanlarda, silikonlu boyalı yüzeylerde, vs, kullanılır. Ayrıca saten boyalı duvarlarda dönüşüm astarı uygulandıktan sonra uygulama yapıla bilinir. Özellikle çok parlak duvar veya tavan yüzeylerde transfer astarı uygulaması yapıldıktan 24 saat sonra plastik boya uygulaması yapıla bilinir.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!