Petek Temizleme  Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek Temizleme  Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek Temizleme nasıl yapılır,nitelikli bir petek temizleme işlemi yaklaşık 1- 1,5 saat sürer. Bu süre içerisinde yapılan başlıca işlemler öncelikle tesisatın içerisi temiz su ile yıkanır. Petek kanalları yıkama işlemi makine yardımı ile yapılmaktadır. Yıkama işleminin ardından bu çamurlaşma ve tortuların tesisat borularının içinden tamamen atmak için kimyasal kullanılır. Petek Temizleme Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makineleri ile temizleniyor.

Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizlenmesi gerekiyor. Temizlik işlemini makine ile yapıldığı için boruların içerisinde çamur tabakasından eser kalmıyor.  Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen kullanıcılar için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal boru kanalları içerisinde biriken kireç, su taşı ve benzeri maddeleri yok eder.

Düzenli olarak petek temizleme işlemi yapılmasa eğer zaman içerisinde petek tıkanır.  Bu durum yeterli derecede ısınamama sorunlarına neden olur. Yüksek ısı ve tam verimlilik elde etmek için her sene radyatör temizliği (bakımı) yapılmalıdır. Kombinizden yüksek ve yeterli verimi alırsınız yaklaşık olarak % 30 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

 

Petek temizliği zamanı geldiğini nasıl anlarız 

Petek Temizleme Bakım zamanının geldiğinin belirtileri genellikle peteklerin alt kısımlarının soğuk olmasıdır. Özellikle en uzak radyatörün yani kombiye en uzak olan peteğin den alt kısmını elle yoklayın üstüne bakın aynı sıcaklık seviyesi hakim değilse ısının dolaşım sağlamasını engelleyen pislikler var demektir . Pek çok kişi bireysel olarak peteklerini temizleme işlemi uygulamaya çalışmaktadır ancak bireysel olarak tam anlamıyla temizlik işlemi yapılamaz .

Bazı bireysel tesisat temizleme uygulamaları şu şekildedir, kimisi peteğin için deki havayı alarak oradan çıkan kirli su ile temizlik olacağını sanır. Kimisi ise tahliye vanasını açarak suyu tamamen boşaltarak temizleme işlemi yapılacağını inanır bunların hepsi yanlış uygulamalardır . Doğru olan uygulama ise kaliteli bir kimyasalla peteklerin içindeki partikül , çamur ve çeşitli maddeleri temizlemek için kimyasal ayrıştırıcı kullanımıdır.

 

Petek temizleme işlemin en önemli faktörüdür 

Devamın da ise en az solüsyon kullanımı kadar önemli çünkü bir yanlış işlemde kombiniz bozulabilir , basınç filtreleri tıkayabilirsiniz . Pek çok kullanıcısı petek temizliği işleminin içeriğinden çok petek temizleme fiyatlarını araştırmaktadır. Düşünmek gerekirse ucuz olan kaliteli midir ?, Ucuza yaptırdık peki ya bir işe yaramaz sa ne olacak?

Kalorifer Peteklerini Nasıl Temizlerim

Petek Temizleme Kalorifer peteklerini nasıl temizlerim, petekleri Bireysel olarak tam anlamı ile temizlemek için yapmanız gereken petekleri sökerek içlerini yıkamaktır. Ama bu işlemi yapmadan önce peteklerin içlerindeki suyu boşaltmanız gerekir. Bu işlemi yapmak için ise peteklerin ana vanası olan ve genelde banyoda bulunan vanaları açmanız gerekmektedir.

Petek Temizleme Bu vanayı açtığınızda petekler içerisindeki pis su çıkacaktır. Daha sonra ise peteklerin yanlarında bulunan 2 adet vanayı kapatarak, peteklerin yanlarında bulunan kilitlerin açılması gerekir. Bu kilitleri söktükten sonra peteği yerinden çıkartabilirsiniz. Petekleri yıkaya bileceğiniz uygun bir alana taşıdıktan sonra ise hortum la peteklerin içerisine tazyikli su verin.

Petek Temizleme Bu uygulama ile peteklerin içlerini temizleyerek bütün atıklardan kurtulabilirsiniz. Daha sonra ise aynı şekilde petekleri yerine montaj yapın kilitlerini kapatıp, vanalarını açıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Petekleri uygun şekilde montajını yaptıktan sonra ise kombiden su vanasını açıp peteklerin içlerine suyun dolmasını sağlamalısınız.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!