Mantolama Nedir  Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır 

Mantolama Nedir  Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır 

Mantolama nedir Isınma giderlerinin düşürülmesi için ve bina yüzeyinin korunması için en çok tercih edilen uygulamaların başında dış cephe mantolama gelir. Mantolama uygulamada bina, ısı iletimi oldukça düşük olan ve değişik içeriklerle zenginleştirilmiş özel strafor ısı yalıtım levhaları ile kaplanır. Mantolama  Bina yüzeyini manto gibi sarmasından dolayı bu isimle anılan mantolama uygulaması, ısı yalıtımının yanında ses yalıtımı da sağlayarak binaların içindeki konfor seviyesini artırır. 

 

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır

Uygulamada öncelikle mantolama yapılacak yüzeyin bir cehpesine iskele kurulur ve yüzey hazırlanır. Yüzeydeki bozukluklar pürüzler ve çatlaklar giderilir. Gider boruları, ve klima dış üniteleri vb sökülür. Mantolama nedir Mantolama işlemine binanın en alt kısmından başlanır.

Montajı yapılacak yalıtım levhalarının aynı hizada olması için yerden en az 20 cm yukarıda ve terazide olacak şekilde bina duvarlarına su basman profili montajı yapılır. Isı yalıtım plakaları profil üzerinden başlanarak yapıştırma harcı ile yatay sıralar halinde duvara yapıştırılır. Mantolama nedir İlk sıraya tam, diğer sıraya da yarım ısı yalıtım levhasıyla başlanarak şaşırtmalı sistem uygulanır.

 

Isı Yalıtım

Mantolama nedir Yalıtım levhalarının duvara yapıştırılması için yapıştırma harcı kullanılır. Bu harç levhanın bir yüzüne, taraklı mala kullanılarak ve levhanın tamamında kalınlığı aynı olacak şekilde yayılır. Veya yapıştırma harcı ile levhanın bir yüzeyine kenarlarında yaklaşık 5 cm kalınlığında bir çerçeve oluşturularak ortadaki boş alandaki 3-4 yere el büyüklüğünde harç bırakılır.

 

Mantolama nedir 

Yapıştırma harcı uygulanan ısı yalıtım levhası duvara patpat yaparak yapıştırılır. Diğer yalıtım levhası ile aralarında boşluk kalmayacak şekilde kaydırılır ve dışarda kalan yüzeyinden patpat yapılarak duvara iyice yapışması sağlanır. 

 Yapıştırma işlemi bittikten sonra  ısı yalıtım levhaları, duvara matkapla yardımı ile  açılan deliklere geçirilen mantolama dübelleriyle, ortalarından ve köşelerinden sabitlenir. Levhaların dübelle sabitlenmesinden sonra ısı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva harcı yapılır. Sıva yapılan köşelere sıva kurumadan fileli köşebent profilleri takılır. Sıvası biten duvarlara ise yukarıdan aşağıya doğru komple file çekilir.

Mantolama nedir File uygulamasında, yukarıda kalan filenin aşağıda kalan filenin üzerine bindirilmesine ve iki filenin kesişiminin en az 10 cm olmasına dikkat edilmelidir. İlk kat sıva üzerine köşe profilleri ve file uygulandıktan sonra, ikinci son kat sıva harcı çekilir. Mantolama nedir Son kat sıva harcı yapıldıktan sonra sıvanın kuruması için 1 gün kadar beklenir ve son olarak dekoratif sıva yapılarak dış cephe mantolama tamamlanır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!