Kapı Boyası Neden Soyulur? İşin Ustasından Öğrenin

Kapı Boyası Neden Soyulur? İşin Ustasından Öğrenin

 

Kapı boyası neden soyulur? Boya kabarma ve dökülmelerinin birçok nedeni vardır. Fakat en sık rastlanan sebeplerden biri hatalı boya uygulamaları sonucudur. Doğru ve bilinçli bir boya uygulaması yapılmadığı takdirde boyada kabarma, soyulma, ve dökülme gibi en temel problemlerle karşılaşılır.  

Peki kapı boyaları neden soyulur? Soyulma nedenlerinin en temel sebebi pürüzsüz ve parlak yüzeye direkt olarak boya uygulanmasıdır. Parlak yüzeye uygulanan boyalar yüzey parlak ve pürüzsüz olduğu için tutunamazlar ve belirli bir zaman sonra soyulmaya başlarlar.

Kapı Boyası Neden Soyulur?

İkinci bir neden yanlış boya tercihidir. Yanlış boya tercihi ne demek. Örneğin daha önce sentetik boya uygulanmış bir kapı yüzeyine. Hiçbir işlem ve astar boya uygulamadan direk olarak su bazlı boya uygulandığı zaman yüzeye uyumsuz bir boya türü olduğu için kabarır.

Üçüncü bir boya soyulma nedeni ise zımpara yapılmadan boya uygulanmasıdır. Özellikle zımpara uygulaması boyanın sağlıklı ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Zımpara uygulandığı zaman yüzeydeki parlaklık alınır ve kapı yüzeyinde çizikler oluşur. Mat ve zımpara çizikleri olan bir yüzeye boya daha iyi tutunduğu için soyulma ve kabarma yapmaz.

 

Kapı Nasıl Boyanır

Buraya kadar Kapı boyası neden soyulur ve kabarma nedenleri nelerini anlattık. Şimdi ise bir kapı boyama işlemi nasıl yapılmalıdır o anlatmaya çalışacağız. Öncelikle nasıl boya uygulanacağını anlatmadan önce kaliteli ve sağlam bir uygulama olması için size önerimiz kaliteli bir boya kullanmanızdır.

 

Kapı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

 • Kapı Boyası
 • Astar Boya
 • Parmak Rulo
 • Boya Fırçası
 • Macun
 • Zımpara
 • Maskeleme Bandı
 • Zemin Örtüsü

Kapı boyası neden soyulur

Eski Oda Kapıları Nasıl Yenilenir

Önce yerleri naylon branda ile kapatın. Sonra kapı kollarını sökün ve ya kağıt bantla üzerini kaplayın. Camlı kapıları cam ile pervazın birleşim yerlerinden cam tarafını maskeleme bandı ile kapatın. Sonra tüm kapıyı zımpara yapın ve tozunu alın.Daha sonra zedelenmiş bölümlerini macun ile onarın ve zımpara yapıp tozunu alın. Sonra tüm kapıya Astar Boya uygulaması yapın. Astar boya kuruduktan sonra artık boya yapmaya başlayabilirsiniz.

Kapı boyası neden soyulur

Eski Oda Kapıları Nasıl Boyanır

Boyanızı boş ve temiz bir kaba alın ve inceltilmesi gerekiyorsa önce ayarlama işlemlerini yapın. Boya Nasıl İnceltilir yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Boyanızı hazırladıktan sonra önce küçük alanları boya fırçası ile boyayın. Sonra geniş alanları parmak rulo ile boyayarak birinci kat uygulamasını tamamlayın.

İkinci kat uygulama için boyanın kurumasını bekleyin. Boya kuruduktan sonra yine aynı şekilde boyayı uygulayın. Daha kaliteli ve pratik bir uygulama yapmanız için bazı ipuçları vereceğiz bu teknikleri kullanarak daha kaliteli bir boya uygulaması yapabilirsiniz.

 

 1. Boyanın yüzeyde akıntı yapmaması için yüzeye fazla boya yüklemeyin
 2. Fırça izlerini yok etmek için rulo ile yaptığınız kestirmenin üzerinden hafifçe geçin
 3. Rulo izlerinin kalmaması için yüzeye eşit oranda boya yayın
 4. Uygulamanın verimli olması için en az 2 kat boya uygulayın
 5. Boyanızı doğru oranda inceltin
 6. Kaliteli boya markalarını tercih edin ürün seçiminde
 7. Daha sağlam bir uygulama olması için astar ve zımpara uygulamayı atlamayın
 8. Katlar arası kuruma sürelerini kesinlikle bekleyin

 

Bu yazımızda Kapı boyası neden soyulur ve kabarır nedenlerini ve çözümlerini anlatmaya çalıştık. Umarız sizin içinde faydalı bir içerik olmuştur. Tüm soru ve görüşlerinizi yorum bölümünde bize yazabilir. Ve ya bizi arayarak da sorabilirsiniz iletişim 0532 574 86 01

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!