Duvar Temizliği Nasıl Yapılır? Duvar Temizleme Teknikleri

Duvar Temizliği Nasıl Yapılır? Duvar Temizleme Teknikleri

Duvar temizliği nasıl yapılır temizleme işlemlerini yaparken hangi yöntemleri kullanmalıyız ve hangi ürünler ile duvarlarımızı silmeliyiz hepsi ve daha fazlası bu yazımızda. Özenle dekore ettiğimiz evlerimizin duvar yüzeyleri zamanla kirlenir bunun birçok sebebi vardır. Toz, parmak izi, mobilya izleri, duvar yüzeyine sıçrayan yağ lekeleri, nemlenme gibi birçok farklı sebeplerden dolayı kirlenir.

Yeni nesil tam silinebilir tüm su bazlı silikonlu boyalar ve kullanımı son yıllarda azalan sentetik tiner bazlı boyalar silinebilir. Belirli aralıklarla temizlenen duvar yüzeyleri duvar boyalarının kullanım ömrünü uzatırken duvar yüzeyinde kalıcı lekeler oluşmasını da önleyerek dekorasyonunuzu koruma altına alır. Böylece duvar boyalarının yüzeyleri tertemiz olur ve hijyen açısından da duvar yüzeylerindeki mikroplar temizlenir.

Sizde evinizin duvarlarını silmeyi düşünüyorsanız bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle duvarlarınıza uygulanan boya tipini bilmelisiniz, ayrıca boya tipine göre doğru temizleme yöntemlerini kullanmalısınız. Silinme özelliği olmayan boya türlerini kesinlikle silmemelisiniz aksi halde lekeler duvar yüzeyine yayılacaktır.

 

duvar temizleme nasıl yapılır

duvar temizleme nasıl yapılır

Yağlı Boyalı, Su Bazlı Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir?

Evlerin duvar yüzeylerinde oluşabilecek toz, el izleri, vs, kirlere karşı daha dayanıklı yüzey sağlayan saten boyalı ve de silikonlu boyalı duvarların temizliği diğer boyalara göre daha kolay ve pratiktir. Temizleme işlemlerine öncelikle duvardaki tozları alarak başlamalısınız tozları aldıktan sonra tüm duvar yüzeylerini hafifçe ıslatarak su ile yıkamalısınız. Tüm duvar yüzeylerini su ile ıslattıktan sonra pencereleri açarak duvarları havalandırmalısınız.

 Daha sonra temiz bir kovanın içine çok az miktarda su bazlı bir deterjan dökerek sopalı bir bez yardımı ile tüm duvar yüzeylerine uygulamaya geçebilirsiniz. Bu uygulama hem duvarların nefes almasını hem de lekelerin yüzeyden kolayca ayrılmasını sağlayacaktır. Deterjanlı su ile duvarları sildirten sonra sade su ile tüm duvarları yeniden silmelisiniz. Sonra tüm duvar yüzeyini kurulamalısınız aksi halde duvar yüzeyinin çok fazla nemli kalması durumunda duvara zarar verecektir.

duvar silme nasıl yapılır

duvar silme nasıl yapılır

Saten Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir?

Saten boyaların son yıllarda kullanımı azalsa da yine de tercih eden kullanıcılar var. Tiner bazlı sentetik saten boya dendiği zaman akla kolay temizlenen uzun ömürlü kaygan ve de pürüzsüz duvar yüzeyleri gelse de işin özü aslında çokta kolay olmayan bir boya tipinden bahsedeceğiz. Tiner bazlı saten boyalar Mat, Yarı Mat, ve Tam Parlak dokuya sahip bir boya türüdür. Saten boyalı duvarları temizlemek için pamuk özlü temizleyiciler saten boyanın bileşeniyle bütünlük sağladığı için uygundur.

Tiner bazlı saten boyaların yerine Silikonlu ve İpeksi dokulu boya çeşitlerini tercih etmenizi öneririz. Silikonlu ipek mat boyalar esnek yapıda olduğu için çatlama ve kabarma yapmaz ayrıca uzun yıllar boya rengi solmaz. Silikonlu İpek mat ürünler defalarca silinmesine rağmen üstün dayanıklılığı sayesinde özelliğini kaybetmez ve uzun yıllar aynı kalır.

Yeşil Dekor olarak Size önerimiz İnsan ve Çevre sağlığına duyarlı su bazlı boya türlerini tercih etmenizdir bu konuda bize yorum kısmından yazarak veya 0532 574 86 01 arayarak bizden boyalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!