Boyası Dökülen Duvar Nasıl Boyanır?

Boyası Dökülen Duvar Nasıl Boyanır?

Boyası dökülen duvar nasıl boyanır?  Birçok nedenden dolayı tavan ve duvar boya ve sıvalarında zamanla kabarmalar meydana gelir. Bu kabarma boyada dökülme ve soyulmaların başlıca nedenleri. Rutubet, Kalitesiz boya kullanılması, Yanlış boya uygulanması, gibi vb, böyle devam eder.

Bu yazımızda önce duvar boyalarının kabarmaması ve dökülmemesi için ilk başta alınması gerekilen önlemleri anlatacağız. Sonra da böyle bir durumla karşılaştığınız da ne gibi işlemler yapılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle yapılan boya uygulamasının sağlam ve kaliteli olması için uygulamada kullanılan ürünlerin hepsinin kaliteli olması çok önemlidir. Ayrıca yapılan uygulamanın yüzeye doğru bir biçimde uygulanması da gerekmektedir. Bu gibi boya dökülmeleri ile karşılaşmak istemiyorsanız güvenilir boya markalarını tercih etmenizi öneriyorum.

 

Kabaran Duvar Boyası Nasıl Düzeltilir

İşe uygulama yapılacak alanı hazırlamakla başlayın. Eğer eşyalı bir odada uygulama yapılacaksa. Önce eşyaları ortaya alın ve üzerlerini koruma örtüsü ile kaplayın. Yerleri de yine aynı şekilde koruma örtüsü ile kaplayın. Sonra işe ilk olarak duvardaki dökülen boya ve sıvaları kazıyın ve yüzeyin tozunu iyice alın.

Boyası dökülen duvar nasıl boyanır boyama işlemlerine başlamadan önce yapılması gereken uygulamaları yapın öncelikle. Kazıdığınız yerlere hazır duvar macunu ve ya alçı uygulayın. Çukurların tamamıyla dolması için macun uygulamasını 2-3 defa tekrarlayın. Tamir yerlerini onardıktan sonra alçıların kuruması için uygulamaya bir süre ara verin.

Daha sonra tamir yaptığınız bölümleri ve geri kalan tüm yüzeye zımpara uygulayın. Zımpara işlemini yüzeyde dairesel hareketler çizerek uygulayın. Yüzeydeki pürüzler ve çizgili yerler yok olana dek zımpara uygulamasına devam edin. Zımpara uygulamasını tamamladıktan sonra tüm yüzeyin tozunu alın.

 

Boyası Dökülen Duvar Nasıl Boyanır?

Zımpara yaptıktan ve duvarın tozunu aldıktan sonra tüm duvara Astar boya uygulayın. Alçı Astarı ve ya Dönüşüm Astarı kullanabilirsiniz. Astar uygulamasını tek kat olarak tüm yüzeye uygulayın. Ve uygulama bittikten sonra işlemlere bir gün ara verin. Astar boya uygulaması Son kat boyasının duvara daha sağlam tutunmasını sağlayacaktır. Bu nedenden kesinlikle astar uygulamasının yapılmasını öneriyoruz.

Astar uygulaması bittikten ve kuruduktan sonra artık son kat boya uygulamasına başlana bilinir. Boya uygulaması için önce boyanızı boş ve temiz bir kaba ihtiyacınız kadarını alın. Sonra içine inceltici girerek ayarlayın. Bu işlemi ürünün ambalajı üzerinde yazan talimatları takip ederek yapabilirsiniz.

Boyası dökülen duvar nasıl boyanır Boyayı hazırladıktan sonra önce kestirme yaparak işe başlayın. Tavan dipleri, Duvar köşeleri, Kapı Pencere, Priz, Petek, etrafları, ve Süpürgelik üst kısımlarına fırça ile boya uygulayın. Sonra geri kalan kısımları ise rulo ile tamamlayın. Birinci kat boyama uygulaması bittikten sonra işlemlere 5-6 saat ara verin.

Sonra tekrar kestirme uygulaması ile ikinci kat boya uygulamasına başlayın. İkinci kat boya uygulamasını yaptınız ama duvarda kapatmayan yerler kaldı o zaman 3-4 kat ne kadar gerekiyorsa yapabilirsiniz.

Duvarda fırça izi kalmaması için fırça ile boyadığınız yerlerin üzerinden rulo ile geçin. Duvarda rulo izlerinin kalmaması için duvar yüzeyinde yukarıdan aşağı doğru V ya da W şekli çizerek boyama yapın. Yüzeye fazla boya yüklemesi yapmadan eşit oranda yüzeye dağıtarak boyayı uygulayın.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!