Boyanın Duvardan Kağıt Gibi Soyulması Nasıl Önlenir

Boyanın Duvardan Kağıt Gibi Soyulması Nasıl Önlenir

Boyanın duvardan kağıt gibi soyulması nasıl önlenir, Boya duvardan neden kağıt gibi soyulur? Bunun birçok sebebi vardır ama en sık rastlanan sebeplerin başında boya uygulaması yapılırken astar boya yapılmamasıdır. Ham ya da alçılı duvar yüzeylerine astar yapılmadan uygulanan son kat boyaları belirli bir zaman sonra kağıt gibi soyulmaya ve kabarmaya başlar.

Diğer bir sebebi ise tozlu duvar yüzeyine uygulanan son kat boyaları tozun üzerine tutunamadığı için soyulmaya ve dökülmeye başlar. Peki soyulan duvarlara ne yapılabilir? Bu gibi sorunların çözülmesi için birden çok uygulama yöntemi vardır bu yöntemleri ve nasıl yapılacağını bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

Fileli Harç Uygulaması

Bu sorunları önlemek için en etkili ve kalıcı yöntem fileli alçı çekilmesidir bu işlemleri şu şekilde bir yol izlenerek uygulanır. İlk olarak uygulamada kullanılacak malzemeler tedarik edilir bunun için bir malzeme listesi hazırlanır ve ürünler alınır. Daha sonra ise işlemlere bir keser yardımı ile tüm duvarın yüzeyi tırtıklanarak eski yüzey bozulur. Bu işlem yüzeye uygulanacak malzemelerin yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.

Boyanın duvardan kağıt gibi soyulması, Tırtıklama işlemi bittikten sonra tüm duvar yüzeyinin tozu alınır ve gerekiyorsa bir astar uygulanır. Daha sonra file uygulamasına başlanılır bu işlem için kalekim veya sıva alçı kullanılır. Hazırlanan harç duvara çekilir ve harç kurumadan üzerine file kaplanıp tekrar harç çekilir bu işlem tüm duvarlar bitene kadar devam eder.

File uygulamasında dikkat edilmesi gereken fileleri birbirinin birleşim yerlerinde üzerine 10 santim gelecek şekilde uygulanmalıdır. Daha sonra alçı uygulaması, zımpara uygulaması, astar boya uygulaması, ve son kat boya uygulaması ile işlemler tamamlanır. Duvardan kağıt gibi soyulması nı engellemekte en etkili ve kalıcı çözüm fileli harç uygulamasıdır.

Alçı Tamir ve Boya Uygulaması

Boyanın duvardan kağıt gibi soyulması nı önlemek için bir diğer yöntem ise tamir yoklama işlemidir. Bu işlemleri yapmak için saten alçı kullanılır. Duvar yüzeyinde soyulan yerler spatula yardımı ile kazınır ve tozu alınır sonra 2-3 kat saten alçı uygulanır. Tamir yerleri kuruduktan sonra yüzey zımpara yapılır ve tekrar tozu alınır daha sonra alçı astarı uygulanır. Alçı astarı doğru orantıda inceltilir ve tek kat olarak yüzeye uygulanır.

Astar kuruduktan sonra duvarlara son kat boyası uygulanır. Son kat boyası yine doğru oranda inceltilir ve birinci ve ikinci kat olmak üzere 2 kat olarak uygulanır. Uygulama ilk olarak kestirme işlemleri ile başlanılır sonra rulo ile geniş alanlar boyanır. Daha sonra son rötuşlar yapılır ve uygulama tamamlanır. Boyanın duvardan kağıt gibi soyulması nı engellemek için kullanılan bir yöntemdir tamir boya uygulaması.

 

 

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!