Boya Nedir Boya Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Boya Nedir Boyalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Boya nedir ve nelerden oluşur boyalar. Boyaların kullandığımız birçok şeyi değiştirebileceği veya üzerini kapatabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Eğer sevmiyorsanız o zaman boyayın gitsin!. Yaşadığınız mekana renkli bir teması olan resim koyarak aydınlatabileceğiniz gibi yeni bir boya ile çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Tamda bu yüzden boyama işlemleri bir “simya” – beğenmediğimiz bir şeyi istediğimiz şeye dönüştürmenin bir yolu gibi düşünüyoruz. Peki boyaların nasıl işlevsellik kazandığını, ve ne tür kimyasallar içerdiğini hiç düşündünüz mü? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını fazlası ile bulabilirsiniz şimdi bu konuları yakından inceleyelim.

Boya Nedir

Boya ilk etapta bir görsellik aracı gibi görünse de aslında koruyucu görevi yapar. Aslında bakarsak bir şeyleri daha iyi göstermek için boyamaya ihtiyaç duyulmaz. Yaşadığımız mekanın dış cephesini yağmurun etkilerinden korumak için boyarız. Arabaları bisekletleri ve metal yüzeyleri güzel görünmesi için boyarız fakat aynı zamanda boya içerideki metalin havayla temasını keserek paslanmasını engelleriz. Uçak ve de uzay araçlarında, boyalar bu araçların yapısını yüksek hızlarda ortaya çıkan sürtünme ve ısıdan korurlar.

Boyayı Oluşturan Kimyasallar Nelerdir

Boyaları yayılmak için bir sıvıda çözünen bir renk kimyasalı olarak düşünebiliriz fakat daha da fazlası var. Birçok boya 3 ana bileşenden oluşur. pigment, tutkal, bağlayıcı madde, ve de solvent çözücü. Bunların dışında boyanın özelliklerini iyileştirebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre farklı katkı maddeleri eklenebilmektedir.

Pigmentler

Pigment boyalara rengini veren kimyasal maddelerdir. Boyaların tam olarak rengini oluşturur çünkü bazı dalga boylarını yansıtır ve diğerlerini absorb eder. Yaygın olarak, metal bileşikler tuzlar farklı renkler oluşturmak için kullanılır. Örnek vermek gerekirse titanyum dioksit kumda bulunan beyaz parlak kimyasal beyaz renk için, demir oksit sarı, kırmızı, kahverengi veya turuncu renk ve krom oksit yeşil renk için kullanılır. Siyahın tam olarak bir renk olması tartışılır karbon partiküllerinden gelir. Bir çok farklı pigmentler karıştırılarak hayal edebileceğiniz her renk oluşturulabilir.

Tutkal Bağlayıcı Madde

Pigment denilen maddeler genellikle katıdır bu yüzden sadece pigmentleri kullanarak boyalar yapılamaz. Yüzeye uygulaması ve yayılması zor olur. Bir kağıda ya da duvar yüzeyine yapışmaz ve ıslandıkğı zaman akıp gider. İşte bu sebepler yüzünden boyalar tutkal denilen maddeleri içerir. Tutkalların temel görevi pigmentleri birbirine yapıştırmak ve ayrıca birbirine yapışan pigmentleri uygulandığı yüzeye yapıştırmaktır.Tutkalların bazıları keten tohumu gibi doğal yağlardan yapılırken çoğullukla sentetik plastiklerden yapılmaktadır. Tutkalları içine renk pigmentlerinin dağıldığı şeffaf bir plastik koruyucu olarak düşünülebilinir boyalara nasıl bir koruyucu etkisi olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Solvent

Pigment ve tutkallar karıştırıldığı zaman yayılması zor olan kalın yapışkan bir madde elde edilir. Bu karışım duvarı pekmez ile boyamaya benzemektedir. İşte tamda bu sebeple boyalar solvent denilen üçüncü bir bileşime ihtiyaç duyulmaktadır. Solventin temel görevi herhangi bi bir şeyi çözmektir. Solvent pigment vede tutkalı ince ve akışkan bir hale getirerek daha kolay yüzeyde yayılmasını sağlar. Bu sebepden de solventlere inceltici de denir. Boya yüzeye uygulandıktan sonra solvent buharlaşarak havaya karışır ve geride yüzeye işlenmiş kuru boyayı bırakır.

Su bazlı boyalarda su en çok kullanılan çok amaçlı çözücülerden biridir ve su, emülsiyon duvarlar için ve sulu boya boyalarında içeren su bazlı boyalarda kullanılır. Diğer boya türleri yağlı ve parlak boyalar karbon bazlı petrolden üretilen organik kimyasal solventler kullanılır. Eğer boyayı kovasının içerisinde bulundurursanız yer çekimi boyayı farklı bileşenlerine ayırır. Genellikle şu şekilde olur solvent en üstte oldukça şeffaf net bir şekilde altında ise tutkal ve pigmentler çamur kıvamında bulunur. İşte bu yüzden kullanmadan önce boya kovası karıştırılır.

Katkı Maddeleri

Boyaların ana bileşenleri haricinde çoğu zaman boyalara farklı katkılar kullanılır. Örnek vermek gerekirse seramik maddeler boyaya dayanıklılık ve kalıcılık için eklenir. Işınır flüoresan pigment boyalara karanlıkta parlaması için eklenir. Katkı maddeleri dış yüzeylerde kullanılan boyalara su geçirmezlik, pasa karşı dayanıklılık, soğuk ve güneş ışığından korunma ve küflenmeden korunma özelliği için eklenebilmektedir.

 

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımıİç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanı, yesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın www.yesildekor.com

 

Boya

Bir Cevap Yazın