Boya Seçerken Silikonlu Boya Mı Plastik Boya Mı?

Boya Seçerken Silikonlu Boya Mı Plastik Boya Mı?

Boya seçerken silikonlu boya mı plastik boya mı tercih etmeliyiz. Sizde boya türleri arasında tercihinizi yapmakta zorlanıyorsanız. Silikonlu boya, plastik boya, sağlıklı doğal boya, veya antibakteriyel boyalardan hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız. Yeşil dekor olarak bu boya türlerini sizin için inceledik ve sizin için en ideal duvar boyasını bu yazımızı okuyarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Tüm soru ve görüşlerinizi altta ki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

boya-secerken-silikonlu-boya-mi-plastik-boya-mi

boya-secerken-silikonlu-boya-mi-plastik-boya-mi

Ev boyamada akla gelen ilk şey boyanın rengidir, fakat boyanın renk tonundan çok daha önemli olan şey boyanın dayanıklılığı ve özellikleridir aslında. Renk tercihi konusunda eğer uç noktalarda değilseniz aşağı yukarı kullanılacak renkler genelde açık tonlarda olan renk tonlarıdır. Asıl önemli olan boyanın işlevliğidir gün geçtikçe gelişen teknoloji ile beraber artık onlarca boya çeşidi var. Boyadan herkesin beklentisi farklıdır ama evinize kullanacağınız boyada mutlaka bu özellikler olmalıdır.

  1. Evimize kullanacağımız boya, Doğal boya olmalıdır
  2. Antibakteriyel özelliğine sahip bir boya çeşidi olmalıdır
  3. Üstün silinebilir özellikte ve dayanıklı olmalıdır
  4. Kaliteli ve kabama özelliği çok iyi olmalıdır
  5. Ve doğru kişiler tarafından uygulaması yapılmalıdır

 

Plastik Boya ve Özellikler

Plastik boya su bazlı bir boya türüdür, silikonlu boyanın çıkmadığı dönemde en sık kullanılan boya çeşidiydi. Çok sağlıklı bir boyadır fakat silinme özelliği yoktur. Kaliteli plastik boyalar rötuş yapıldığında fırça veya rulo izi bırakmaz duvar üzerinde. Duvara değen lekeler duvarın içine nüfuz ettiği için temizlenmesi mümkün değildir ancak boya ile rötuş yapılarak lekeler yok edilebilir. Silinebilir bir silikonlu boyaya göre kullanım ömrü daha kısadır plastik boyaların.

Duvarlar ile fazla temas olunmayan evlerde kullanıla bilinir. Özellikle evin duvarlarının çok iyi nefes alınmasını istiyorsanız ve boya silme gibi bir probleminiz yok ise plastik boyaları evinizin tavan ve duvarlarında tercih edebilirsiniz. Tavan konusunu biraz açmak istiyorum bildiğiniz üzere tavanlarda özel olarak üretilen tavan boyası kullanılıyor. Fakat tavan boyaları ekonomik ve çok düşük kalitede bir boyadır. Bu sebepten kullanım ömrü kısadır ve çabuk sararma yapar. Ayrıca tavanda rulo ve fırça izlerini de bırakır.

 

Silikonlu Boya ve Özellikleri

Silikonlu boyanın en büyük özelliği silinebilir olmasıdır bu sebepten günümüzde en çok tercih edilen boya türü su bazlı silikonlu boyalardır. Silinebilir özellikteki boyalar duvar yüzeyinde parlak bir film tabakası oluşturur. Ayrıca silikonlu boyanın yarı mat, tam mat, parlak, ipek mat, soft mat çeşitleri de vardır. Mat olan çeşitleri silinme özelliği daha az olan ama duvar yüzeyine derinlik katan ışıkta parlamayan bir boyadır.

Daha çok küçük evlerde duvar ile çok temas olunan mekanlarda kullanıla bilinir. Ne çok parlak ne de çok mat olamayan İpek mat olan silikonlu boyalar tercih edilmelidir. Duvar yüzeyinde bakteri oluşumunu engelleyen Antibakteriyel özellikteki silikonlu boyalar da tercih edilebilir. Hem silinebilir hem de antibakteriyel özelliği sayesinde virüs ve bakterilere geçit vermeyen duvar yüzeyinde tam koruma sağlayan boyaları da kullanabilirsiniz.

 

Doğal Boya ve Özellikleri

Doğal boya çevre ve insan sağlığına duyarlı sağlıklı bir boya çeşididir. Formaldehit koruyucu biyosit ve uçucu yarı uçucu organik bileşikleri (VOC / sVOC) içermeyen son teknoloji yeni nesil bir boyadır. Doğal boya tam silinebilir dayanıklı ve uzun kullanım ömrü olan çok kullanışlı ve sağlıklı bir boyadır. Özellikle çocuk ve bebek odalarında kullanılması önerilmektedir. Hiçbir kokusu bulunmaya uygulaması pratik olan son günlerin gözde boya çeşididir.

Özellikle çocukların yaşam alanlarında kullanıla bilinir. Evinizin duvar boyasının hem doğal hem de silinebilir özellikte olmasını istiyorsanız yesildekor.com olarak size önerimiz kesinlikle organik doğal boyaları evinizde tercih etmenizdir. Diğer boyalara göre fiyat olarak biraz pahalı gözükse de işin sağlık boyutunu düşününce doğal boya kullanmak daha avantajlı olacaktır.

 

Boya Seçerken Silikonlu Boya Mı, Plastik Boya Mı?

Bu içeriğimiz de Boya seçerken silikonlu boya mı, plastik boya mı hangisinin daha avantajlı ve sağlıklı olduğunu size anlatmaya çalıştık umarız sizin içinde faydalı bir paylaşım olmuştur. Boyalar hakkında tüm merak ettiğiniz soruları yorum kısmından bize yazarak öğrenebilirsiniz. Dekorasyon ve boyalar ile ilgili diğer yazılarımızı da okuyarak daha bilinçli ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!