Boya öncesi ev nasıl hazırlanmalı? Pratik Ev Boyama

Boya öncesi ev nasıl hazırlanmalı?

Boya öncesi ev nasıl hazırlanmalı badana boya uygulaması yaparken evinizdeki eşyalara ve kendinize bir zarar vermemek için evinizi badana uygulamasına uygun duruma getirmelisiniz. Badana işlerinin her aşamasında olduğu gibi ön hazırlık yapılması sonraki aksaklıklardan sizi kurtaracaktır. 

boya-oncesi-ev-nasil-hazirlanmali

boya-oncesi-ev-nasil-hazirlanmali

 

Eşyaları Toplayın

Boya yaparken rahat hareket etmeniz için ve merdiveni rahat hareket ettirmeniz için kendinize uygulama alanı açmalısınız. Küçük eşyaları dışarı çıkarın ve tüm büyük mobilyaları odanın ortasına taşıyın. Duvar dipleri boş kalacak şekilde eşyaları düzenli bir biçimde toparlayın. Duvarlarda asılı olan aksesuarları ve tablo ve de süsleri çıkarın.

 

Eşyaların Üzerlerini Kapatın

Daha sonra tüm eşyaları boya sıçrama ve tozdan korumak için naylon badana örtüsü ile hiçbir yeri açık kalmayacak şekilde kaplayın. Nalburdan alacağınız ince naylon branda örtüler boya badana için pratik bir çözüm olabilir. Boya örtüsünün eşyaların üzerinde kaymaması için kağıt maskeleme bandı ile yere sabitleyin.

 

Prizleri Sökün

Evdeki tüm elektrik prizlerinin sadece kapak kısımlarını sökün ve ana gövdesine kağıt bant yapıştırın boya değmemesi için. Ayrıca TV uydu kablosunu, internet kablo bağlantılarını yerinden sökün. Bağlantı yerlerini unutmamak için sökmeden önce tüm bağlantıların bir resmini çekin. Kabloların birbirine karışmaması için ayrı ayrı sarın ve bantla sabitleyin.

Evinizin tavanlarına da boya uygulaması yapacaksanız tavandaki elektrikli sabitlerin de sökülmesi gerekecek. Avizenin sadece tavan ile bağlantıda olan kapağını sökerek aşağı indirin bu şekilde çok rahat tavanları boyama yapabilirsiniz. Boya örtüsü ile avizenin üzerini açık kalmayacak şekilde kapatın ve maskeleme bandı ile naylonu sabitleyin. Bu işlem için büyük çöp poşeti de kullanıla bilinir, tek yapılması gereken avizeyi poşetin içine alıp ağzını bantlamak.

 

Boya öncesi ev nasıl hazırlanmalı?

Kapı kolları

Eğer kapı ve pencereleri de boyamayı düşünüyorsanız kapı ve pencere kollarını ve mandallarını çıkarmalısınız. Kapı üzerindeki aksesuarları da sökmelisiniz bu size daha rahat bir badana boya ortamı sağlar. Sökülmeyen aksesuar ve kapı kollarını ise maskeleme bandı ile üzerlerini kapatarak boya yapabilirsiniz.

 

 

Sabit Eşyalar Nasıl Toplanmalıdır

Şimdi sıra sabit montajlı sökülemeyen mobilya veya başka eşyaların kaplanmasına geldi. Gene mavi naylon branda yani zemin örtüsü kullanarak mobilya ve kalorifer radyatörlerini boya bulaşmayacak şekilde kaplayın. Ayrıca duvarları farklı renklere boyamayı planlıyorsanız birleşim noktalarını maskeleme bandı ile ayırabilirsiniz. Örneğin tavan ile duvarların birleşim yerlerini kağıt bantla kapatarak daha kolay bir boyama deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Yerler Nasıl Kaplanmalı

Evinizin zemin yüzeyleri parke, laminat, mermer, seramik fayans, yüzeyleri boyadan korumak için nasıl kaplanmalıdır. Evinizin zemin kaplamasında ne olursa olsun kesinlikle badana yapılırken korumaya alınmalıdır. Bu işlem için yine naylon örtü kullanarak evin tüm zeminini kaplamalısınız. Naylon brandayı yere serdikten sonra uçlarını maskeleme bandı ile sabitlemelisiniz köşelerden.

 

 

Ev Nasıl Boyanır

Evi boya yapmaya nereden başlamalısınız? Evinizi yada sadece bir odanızı boyarken işlemleri uygularken doğru yolu izlemek size sadece zaman değil, ayrıca paradan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Evinizi boyarken en yukarıdan başlayarak sırası ile aşağı doğru devam etmelisiniz.

Sıralı Boya Uygulaması

  • Tavan Boyanmalı
  • Duvar Boyanmalı
  • Kapılar Boyanmalı
  • Pencereler Boyanmalı
  • Kalorifer Petekleri Boyanmalı

 

Tavan Nasıl Boyanmalı

Tavan boyama işlemine 3 no boya fırçası ile tavan köşelerini ve avizenin etrafına boya uygulayarak başlayın. Tavan süslemesi varsa kartonpiyer ve ya stronpiyer gibi malzemeler önce bu süslemelere boya uygulayın. Duvar diplerini rulo ile boyamak kat izlerine ve boya taşmalarına neden olur. Daha sonra saten rulo kullanarak ve uzatmalı sırık tavanın boyanmayan geniş alanlarını çok rahat boyayabilirsiniz.

Uzatmalı boya sırığı yolsa normal fırça sapı da kullanabilirsiniz fakat fırça sapı ayarlanabilir olmadığı için sizi kısıtlar yavaşlatır ve daha fazla yorar. Rulo ile boyama yaparken odanın bir köşesinden başlayarak sıralı bir biçimde tavanda atlama yapmadan ileri ve geri yüzeyde W veya V şekli çizerek boya uygulayın tavana. Tavan boyası veya Plastik boya kullanabilirsiniz tavanlarda.

 

 

Duvarlar Nasıl Boyanmalı

Tavanları boyadıktan sonra ve kuruduktan sonra artık duvarları boyamaya geçebilirsiniz. Tavan boyamada olduğu gibi önce boya fırçası ile köşeleri boyayın sonra gene rulo kullanarak duvarlar boya sürün. Rulo kullanırken boyayı ruloya yükledikten sonra önce duvarın üst bölümünden başlayarak aşağı doğru ruloyu götürüp getirerek boyayı duvara transfer edin.

Standart olarak tavan ve duvarlar 2 kat olarak boyanır fakat boyanın kapatmaması durumlarında bu değişebilir. Gerekli durumlarda duvara 3-4-5 kat boyada uygulana bilinir. Duvarda dalga olmaması için kaliteli boya kullanılmalı ve boya tarama işlemi özenle yapılmalıdır.

 

 

Kapı ve Pencereler Nasıl Boyanmalı

Kapı ve pencereleri boya uygulaması yapmak için duvar boyasının tamamıyla kurumasını beklemelisiniz. Ahşap boyama boya badana işlerinin en zor vakit alan çok sabır gerektiren uygulamasıdır. Kapı ve pencere yüzeyinde fırça izi ve fırçanın kıl bırakmaması için kaliteli bir fırça tercih edin. Kapı pençelereler için yağlı boya veya su bazlı ahşap boyası kullana bilirsiniz.

Pencere boyamaya dış kısımdan başlayın camlara boya bulaşmaması için maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Sonra pencerenin iç kısımlarını boyayın fırça izlerinin kalmaması için yüzeyi iyi tarayın ve fazla boya yüklemeden akıntı yapmasını engelleyin. Pencere boyamak için 2 no boya fırçası kullanıla bilinir.

Kapıları boya yaparken önce boyama fırçası ile dar ve küçük alanlara boya sürün sonra parmak rulo kullanarak geniş alanlara boya sürün böyle daha pratik bir uygulama olacaktır. Kapı aksesuarlarına ve menteşelerine boya bulaşmaması için maskeleme bandı ile kapatmalısınız. Ahşap kapı, Amerikan kapı, Panel kapı, gibi yüzeylere Yağlı boya, Saten boya, ve Su baslı panel kapı boyası kullana bilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!