Boya Lekeleri Boya Ruloları Nasıl Temizlenir

Boya Lekeleri   Boya Ruloları Nasıl Temizlenir

Boya Lekeleri Yeni taşındığınız bir mekana kendi imzanızı atmanın ya da uzun zamandır yaşadığınız evinize yeni bir hava katmanın yolu dekorasyondan geçer. Boya badana işlerinden sonra yapılması gereken temizlik gözünüzü korkutabilir, ancak bu evinizi kendiniz dekore etmenize engel değil.  Boya badana aletlerini nasıl temizleyeceğinizi ve boya lekelerinden nasıl kurtulacağınızı adım adım anlatan bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi boya işine girişmeye hazır hissedeceksiniz.

 

Giysi, halı ve döşemelerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Öncelikle boya badana yapmadan önce üzerinize bir önlük ya da eski bir şeyler giyin. Boya badana yapılacak ortamdaki tüm halı ve döşemeleri ya ortadan kaldırın ya da güzelce üzerlerini örtün. Bu korumalara rağmen büyük olasılıkla birkaç damla boya giysi, halı ya da döşemelerinize bulaşacaktır.

Bu durumda mümkünse lekeyi kurumadan temizlemelisiniz. İster plastik boyalar, ister yağlı boyalar olsun, boyanın fazla kısmını ıspatula gibi bir nesneyle bastırmadan, hafifçe kazıyarak kumaş ya da halıdan uzaklaştırın. Bu işlemi peçete, temizlik bezi gibi şeylerle yaparak boyanın daha fazla bulaşmasına yol açmayın.

Plastik boya lekesinin giysi ve halılardan çıkarılması

Boya Lekeleri Plastik boya türler su bazlı olduklarından suyla yıkamak lekelerin büyük kısmını çıkarır. Elbisenizi birkaç dakika soğuk suda bekletin ve iyice durulayın. Daha sonra etikette belirtilen yıkama talimatlarına uygun olarak uygun bir deterjan ile yıkayın. Halınıza bulaşmış plastik boyaları temiz, soğuk suya batırılmış bir temizlik bezi ya da süngerle silerek temizleyin.

Temizleme yaparken dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle fazla bastırmadan yaparsanız, boyayı halının temiz bölümlerine bulaştırmamış ve lekelenmiş bölgeyi yıpratmamış olursunuz. Daha sonra ise kuru ve temiz bir temizlik bezi ya da kağıt havlu bastırarak suyun fazlasını emdirin ve halıyı kurumaya bırakın. Halınız kuruyana kadar lekeli bölgenin üzerine basmayın.

Yağlı boya lekesinin giysi ve halılardan çıkarılması

Boya Lekeleri Giysinize bulaşan yağlı boya lekesinin üzerine uygun Konsantre Sıvı Deterjan gibi direkt olarak lekelere uygulanabilen bir deterjan dökün. Deterjanı dairesel hareketler yaparak boyanın üzerine yayın. Lekeyi yumuşak bir biçimde ovalayarak giysinizi bol ılık suda yıkayın. Daha sonra etiketteki yıkama talimatlarına uygun olarak giysinizi yıkayın. Giysideki boya lekesi kurumuş ise birkaç saat deterjanlı ılık suda bekletmek boyayı yumuşatacaktır. Bundan sonra boyanın fazlasını ıspatula gibi bir cisimle kazıyıp, giysinizi yukarıda anlatıldığı şekilde yıkayın. 

Boya Lekeleri Halınıza yağlı boya döküldü ise temiz bir sünger ya da temizlik bezini sıvı deterjanlı ılık suya batırın, dairesel hareketlerle lekenin üzerine dışarıdan içeriye doğru fazla bastırmadan uygulayın. Bu uygulamayı leke çıkana kadar birkaç kez yapın. Daha sonra sünger ya da temizlik bezinizi iyice durulayıp, temiz su ile bölgeyi birkaç kez silin.

Kuru ve temiz bir temizlik bezi ya da kağıt havlu bastırarak suyun fazlasını emdirin ve halıyı kurumaya bırakın. Kurumuş her türlü yağlı boyaların lekeleri için de yukarıdaki yöntemi uygulayın. Lekeler buna rağmen çıkmıyorsa boya inceltici tiner ya da boya sökücü maddeler kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi kullandığınız ürünün kullanım talimatlarına uyarak, ve iyi hava alan bir yerde yapmaya dikkat edin.

Boya aletleri, fırçalar ve rulolar nasıl temizlenir

Boya Lekeleri Plastik boyalar gibi su bazlı boyalarla kullandığınız fırça ve ruloları üzerindeki boyalar kurumadan bol su ile yıkayıp durulayın. Yağlı boyada kullandığınız fırçaları ve rulolarını temizlemek için bunların sığabileceği büyüklükte bir metal kabın içine tiner koyun. Sonra kullandığınız boya aletlerini tinerin içinde bekletin. Bu işlemi mutlaka açık havada ya da iyi hava alan bir yerde yapın.

Tiner dökdüğünüz kabı yakıcı maddeler ve çocuklardan uzak bir yerde tutun. Boya Lekeleri Bir süre sonra ıspatula yardımı ile rulonun üzerindeki fazlalıkları sıyırın ve ruloyu uygun bir yerde silkeleyin. Yeşil Dekor Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı. Hizmetlerimiz: Boya Badana, Efekt Boya, Dekoratif Boya, İtalyan Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Su Yalıtımı, Sedef Boya, Ses Yalıtımı, Uygulama Hizmeti.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!