Boya Badana Yapmanın 5 Püf Noktası

Boya Badana Yapmanın 5 Püf Noktası

Boya badana yapmanın 5 püf noktası Yaşadığımız mekanları yenilemenin ve güzelleştirmenin en iyi boya badana yapmaktır. Evimiz temizlenir, yenilenir, güzelleşir ve bambaşka bir ruha kavuşur. Büyük değişime hazırsanız ve hayal ettiğiniz renklerle boyanmış duvarlara kavuşmaya hazırsanız başlayalım. Öncelikle boya badana nasıl yapılır ve incelikleri ve püf noktaları nelerdir konusunda gerekli bilgileri edinelim.

 

boya-badana-yapmanin-5-puf-noktasi

boya-badana-yapmanin-5-puf-noktasi

 

Boya badana nasıl yapılır?

Boya badana uygulamaları için boyanacak evin boş olması işleri çok kolaylaştırır. Fakat boya uygulaması yapılacak ev eşyalı ise o zamanda ona göre plan yapılmalıdır. Tüm eşyaları evin orta kısımlarına düzenli bir şekilde toplayın. Sonra üstlerini hışır branda boya koruma örtüsü ile kapatın.

Eşyaları ortaya topladıktan sonra kenarlarda kalan boş zemini de yine koruyucu branda ile düzgün bir şekilde kaplayın. Kenarlarını maskeleme bandı ile süpürgelikle birlikte bantlayın. Boya uygulama esnasında eşyalara ve zemine boya damlamaması ve sıçramaması için yerlerin kirlenmemesi için mutlaka bu işlemleri yaparak badana uygulamasına başlayın.

Boya badana yapmanın 5 püf noktası Ayrıca boyanın bulaşmasını istemediğiniz kısımlara maskeleme bandı çekebilirsiniz. Örneğin pencere kasa kenarlarına, kapı pervazlarına, sabit dolapların etrafına, süpürgelik üstlerine, ve benzeri yüzeylerin kenarlarına maskeleme bandı çekerek korumaya alabilirsiniz. NOT: Kağıt bant boyacı maskeleme bandı kullanın.

Yaptığınız bu hazırlık ve işlemler sayesinde sadece çerçevelenmiş alana uygulama yapabilirsiniz. Boya badana uygulamasını bitirdikten 2-3 saat sonra koruma olarak çektiğiniz maskeleme bantlarını sökmeyi unutmayın. Koruma olarak yapıştırdığını Maskeleme bantlarını söktükten sonra ince uçlu fırça ile rötuşları yapın. Böylelikle badana boya uygulamasını tertemiz ve titizlikle gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

Duvarı boyarken nelere dikkat etmelisiniz?

Duvar boyama uygulamasında ilk yapmanız gereken uygulama Astar boya uygulaması olacaktır. Astar, son kat boyası ile duvar arasında tampon grevi yapacaktır. Çünkü nem ve su geçiş genliğini azaltır ve boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlar. Astar seçimi yaparken boya türüne uygun ve yüzeyin yapısına uygun astarları kullanmalısınız.

Boya badana yapmanın 5 püf noktası Ürünleri alırken evinizin metrekaresini bilmeniz gerektiğini unutmayın. Ürünlerin sarfiyat bilgilerini ve inceltme ayarlama bilgilerin ambalajın da bulabilirsiniz. Astar boyayı kullanmadan önce mutlaka kovanın üzerindeki etiket de yazan kullanma talimatlarını mutlaka okumanızı öneririz.

 

 

Rulo ve Fırça Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Duvar boyama, Tavan boyama, Kapı boyama, Pencere boyama, Kalorifer peteği boyama, uygulaması yapmak için farklı tiplerde rulo ve fırça türleri kullanmalısınız. Yapacağınız boya uygulamasından istediğiniz verimi alabilmek için rulo seçimi çok önemlidir. Boya yapacağınız yüzeyin ve de boyanızın türüne göre rulo seçimi yapmanız gerekmekte.

 Bir örnekleme yapacak olursak beyaz kıllı fırçalar su bazlı silikonlu boyalar için uygundur. Siyah kıllı fırçalar ise sentetik yağlı boyalar için dizayn edilmişlerdir. Pürüzsüz yüzeylerde özellikle saten alçılı ve macun uygulanmış yüzeylerde saten rulo kullanmalısınız. Fakat sıvalı ve pürüzlü yüzeylerde ise plastik boya rulosu yani ip rulo kullanmalısınız.

Boya Badana Yapmanın 5 Püf Noktası

Boya badana yapmanın 5 püf noktası Boya uygulamasında başka önemli bir husus ise yüzey büyüklüğüne göre rulo ve fırça seçimidir. Boya uygulama yapılacak alan küçüldükçe rulo ve fırçanın da ebattı da küçülmelidir. Boya sürülecek alan büyüdükse rulo ve fırçanın ebattı da büyük olmalıdır. Tavan ile duvarın birleşim yerleri, ve ayrı renkte boyanan duvarların birleşim noktaları, ince uçlu fırçalar ile boyanmalıdır ki diğer kısımlara boya taşmasın. Ayrıca bu birleşim yerlerine maskeleme bandı da kullanarak boya uygulaması yapabilirsiniz.

Köşeleri ve duvar kenarlarını boyamak için kestirme fırçası kullanmalısınız. Aksi takdirde birbirine bulaşan hatalı bir görünümle karşılaşırsınız. Tavan ve duvarları rulo ve fırça yardımı ile boyama işlemini yapabilirsiniz. Doğru bir teknik kullanılırsa rulo ve fırça ile boyama işlemi çok kolay yapılabilir. Kapı ve pencere içinse ince uçlu fırça ve parmak rulo kullanabilirsiniz.

 

Boya Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Badana uygulaması yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey yüzeye boyayı doğru ve titiz bir şekilde uygulama yapmak olmalıdır. Boya uygulama işlemlerinde pratik ve rahat bir uygulama deneyimi yaşamak istiyorsanız. Rulo ve fırçanıza fazla boya yüklemeden, sağa sola sıçratmada ve damlatmadan yapmak istiyorsanız rulonuza boyayı fazla yüklemede kullanın.

Boya badana yapmanın 5 püf noktası Bu işi ilk defa yapacaksanız bir boya eleği kullanmanızı öneririz. Kovanın kenarına takarak boya eleğini sonra ruloyu üzerinde gezdirerek ruloya boya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ruloyu eleğin üzerinde gezdirdikten sonra kovanın içine ruloyu silkeleyerek fazla boyayı kovaya tekrar aktarmış olursunuz.

Rulo ile yüzeye boya uygulamaya başlayınca yüzeyde W ve ya V şekli çizerek yüzeye boyayı dağıtabilirsiniz. Boyayı yüzeye dağıttıktan sonra son tarama işlemini yukarıdan aşağıya doğru hep aynı yönde yapılmalıdır ki, yüzeyde dalgalanma olmasın. Fırçayı ise hep aynı yönde ve yatay olarak yüzeye sürmelisiniz, Aksi halde yüzeyde fırça izleri kalır ve dalgalı bir görüntü oluşur.

Tek duvar boyama uygulamasında kenarlara maskeleme bandı çektikten sonra duvara boya uygulaması yapabilirsiniz. Kestirme yaparken fırçanızı boyaya fazla batırmayın, oldu ki fırçanız boyaya fazla daldı o zaman fırçanızı kovanın içine silkeleyerek fazla boyayı yeri bırakın. İlk defa boya yapacaksanız önce küçük alanlarda deneme yaparak el alışkanlığı kazanın. Son olarak bantları söktükten sonra ince uçlu fırça ile rötuşları yaparak boya uygulamasını tamamlayın.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!